Citizenship education between secular and religious nationalism: A Case of curriculum reform in Turkey 1995-2012
Seküler ve dindar milliyetçilik arasında vatandaşlık eğitimi: Türkiye'de bir müfredat reformu durum çalışması (1995-2012)
- Tez No: 713109
- Danışmanlar: PROF. DR. HUGH STARKEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University Collage London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu tez, 1995 ve 2012 yılları arasında gerçekleştirilen Türkiye vatandaşlık eğitimi reformunu mülakat, arşiv belgeleri, diğer kamusal belgeler, öğretim programları ve ders kitapları gibi kaynaklara dayanarak inceleyen bir çalışmadır. Yapılan literatür taramasına göre demokratik vatandaşlık eğitimi, öğrencilere katılım ve istişare temelli karar verme becerileri kazandırarak, onları sosyal adaletin tesisinde hukukun üstünlüğü, demokrasi, insan hakları ve çeşitliliğe değer veren bireyler haline getirmeyi hedefler. Nasyonalist vatandaşlık eğitimi ise, politik yapıların soyut bilgisini aktarma yoluyla, tekçi bir milli kimlik, konfor ve itaatkarlığı teşvik eder. 1995 yılında, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM)'in İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Projesi'ne pozitif bir karşılık vermiş ve seküler milliyetçiliği konsolide etmek için tasarlanmış vatandaşlık derslerini yeniden yapılandırmaya çalışmıştır. Bu girişim, kesintili olarak 2012 yılına kadar devam eden, ortaokul vatandaşlık eğitimi reformunun başlangıcını oluşturmuştur. Bu çalışmada veriler, kritik söylem analizi yöntemine göre tetkik edilmiştir. Önemli bulgulardan bir tanesi, Türkiye'deki dominant ideolojiler (seküler ve dindar milliyetçilik), uluslararası kuruluşların eğitim projelerine kayıtsız kalmamışlardır. Ancak, bu ideolojiler vatandaşlık eğitimini kendi söylemlerini güçlendirmek ve rakip söylemleri zayıflatmak için kullanmışlardır. Vatandaşlık eğitimi reformunun kapsamlı bir analizini yapmak yoluyla, bu çalışma Türkiye'de vatandaşlık eğitiminin kurumsallaşmasına ve vatandaşlık dersi müfredat değişimindeki içsel ve dışsal etkilerin rolü üzerine devam eden bilimsel tartışmaya katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a critical examination of the Turkish citizenship education reform from 1995 to 2012 drawing on interviews with key informants, archival and public policy documents, programmes of study and textbooks. A literature review finds that democratic citizenship education aims to make learners competent members of their multi-layered communities who are equipped with participation and deliberative decision-making skills, value the rule of law, democracy, human rights and diversity in pursuit of social justice. By contrast, national citizenship education promotes a monolithic national identity, conformity and obedience by transmitting abstract knowledge of political structures. Since the 1990s, the United Nations (UN) and the Council of Europe have supported democratic citizenship education based on international human rights standards. In 1995, the Turkish Ministry of National Education responded positively to the UN Decade for Human Rights Education initiative and attempted to reform citizenship education that had been devised as a tool to consolidate secular nationalism. This marked the start of the curriculum reform that intermittently lasted until the repeal of the courses in 2012. Data analysis is informed by the conventions of critical discourse analysis, which suggests scrutinising micro-relations of language in the text against ideological power structures of the broader context. One significant finding of the study is that the forces of secular and religious nationalism in Turkey responded to the educational projects initiated by the UN and the CoE and introduced new citizenship education courses. However, they used these courses to consolidate their own and obliterate their rivals' ideological discourses. By providing an in-depth analysis, this research aims to contribute to the institutionalisation of citizenship education in Turkey and the scholarly debate about the role of internal and external influences in citizenship education curriculum change.