The effects of the Minimum Wage on Turkish Labor Market
Asgari Ücretin Türk İşgücü Piyasası Üzerindeki Etkileri
- Tez No: 713173
 - Danışmanlar: PROF. DR. JEAN FRANÇOIS JACQUES, PROF. DR. HELENE ZAJDELA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Université Paris 13
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu tez, asgari ücretin etkilerini, önemli bir sosyal politika aracı olarak kabul edildiği Türkiye'de analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, asgari ücretin kurumsal yapısını ve gelişmekte olan ülkelerdeki etkilerini çeşitli ekonomik ve sosyal değişkenler üzerinden inceleyen literatürün temel sonuçlarını sunmaktadır. İkinci bölüm, asgari ücretle çalışanların oran ve profilini ampirik olarak tanımlamaktadır. Sonuçlar, asgari ücret civarında bir ücret alma olasılığının“kırılgan”kabul edilen gruplar arasında yüksek olduğunu göstermektedir. Üçüncü bölüm asgari ücretin istihdam üzerindeki etkisini işgücü arzı ve talebi bağlamında incelemekte ve asgari ücretin istihdam üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ayrıca, asgari ücret artışının istihdamda kalma olasılığı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.Son bölüm, Türkiye'de son on yılda ücret dağılımının evrimini analiz etmektedir. Sonuçlara göre, 2004 yılı asgari ücret artışı ülkede ücret eşitsizliğinin azalmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the effects of the minimum wage in Turkey where the minimum wage is an important tool of social policy. It consists of four chapters: The first chapter presents the institutions of the minimum wage and the main results in the literature concerning the effects of minimum wages on the various economic and social variables in developing countries. The second chapter identifies empirically the profile of workers paid at minimum wage. The results indicate that the probability of receiving the minimum wage is high among the groups considered“fragile”. The third chapter examines the impact of the minimum wage on employment in the context of demand and supply of labor and shows that the minimum wage has no negative impact on employment. Besides, a minimum wage increase has a positive effect on the probability of remaining employed. The last chapter analyzes the evolution of the wage distribution over the last decade in Turkey. The results show that the minimum wage increase in 2004 contributed to reduce wage inequality in this country.