Kıyı yapılarının deprem yükleri altında tasarım esaslarının belirlenmesi
Determination of design parameters in coastal structures under earthquake loads
  1. Tez No: 713233
  2. Yazar: TUĞÇE CELEPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Tüm dünyadaki ekonomik faaliyetlerin kilit noktasını oluşturan limanların, tasarımlarının güvenilir ve ekonomik şekilde yapılabilmesi için tasarım yüklerinin akıntı, dalga ve sismik etkiler altında doğru belirlenmesi gerekmektedir. Türkiye'de depremin sebep olduğu zarar ve kayıpların azaltılması amacıyla, 2008 yılında yayınlanmış olan“Kıyı ve Liman Yapıları, Demiryolları, Hava Meydanları İnşaatlarına İlişkin Deprem Teknik Yönetmeliği”yürürlülükte kalmıştır. Kıyı ve liman yapıları depreme esas tasarım yaklaşımlarının ve yöntemlerinin güncellendiği, 2020 yılında yürürlülüğe girmiş olan deprem teknik yönetmeliği incelenmiştir. Bu çalışmada, iki yönetmelik arasındaki farklar incelenmiş ve ulaşılabilecek sonuçlar irdelenmiştir. Ayrıca aynı boyutlarda ağırlık tipi keson yanaşma yapısının“Kıyı ve Liman Yapıları, Demiryolları, Hava Meydanları İnşaatlarına İlişkin Deprem Teknik Yönetmeliği 2008 (TKLYDTY-2008)”ve Kıyı ve Liman Yapıları, Demiryolları, Hava Meydanları İnşaatlarına İlişkin Deprem Teknik Yönetmeliği 2020 (TKLYDTY-2020)"'ye göre basit yapı ve önemli yapı olması koşullarında analizleri yapılmış ve analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmada sırasıyla; 29.80° boylam, 40.80° enlem koordinatları ve A zemin sınıfı kabulü ile basit yapı sınıfı analizleri, ardından; 31.42° boylam, 41.27° enlem koordinatları ve D zemin sınıfı kabulü ile önemli yapı sınıfı analizleri her iki şartnameye göre yapılmıştır. Basit yapı sınıfı analizlerinde Dayanıma Göre Tasarım eşdeğer deprem yükü yöntemiyle yapılmıştır. Önemli yapı sınıfı analizlerinde ise Dayanıma Göre Tasarım eşdeğer deprem yükü yöntemiyle, Şekil Değiştirmeye Göre Analiz ise Kayan Blok Analizi Yöntemi'yle yapılmıştır. Kayan Blok Analizi'nde deprem ivme kayıtları PEER Strong Ground Database'den seçilmiştir. İvme kayıtları zaman tanım alanında ölçeklendirilmiştir. Ölçeklendirilen ivme kayıtları, yapının oturduğu zemin tabakaları dikkate alınarak, DeepSoil programı ile bir boyutlu lineer analizlerle zemin yüzeyindeki ivme kayıtları elde edilmiştir. Kayan blok analizleri yüzey ivme değerleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ports, which constitute the key point of the economic activities all over the world, must be designed precisely under the current, wave and seismic effects to make their designs reliable and economical. To reduce the damage and losses caused by the earthquakes in Turkey, the authorities published“Coastal and Harbor Structures, Railways, Airports Construction Earthquake Technical Regulation”, in 2008. This regulation, however, updated in 2020 and new design approaches and methods for coastal and port structures were introduced. This study therefore compares new and old version of this regulation to reveal their differences and similarities. Accordingly, two caisson walls were designed based on 2008 and 2020 versions of the technical regulation, respectively. Following this, the two designs were compared to each other to reveal the differences. Within the scope of this study, the weight type caisson berthing structure of the same dimensions was analyzed under the conditions of being a simple structure and an important structure according to ETRCPSRAC-2008 and ETRCPSRAC-2020, and the analysis results were compared. In the study, respectively; Simple structural class analyzes with 29.80° longitude, 40.80° latitude coordinates and A soil class acceptance, followed by 31.42° longitude, 41.27° latitude coordinates and D soil class acceptance, important building class analyzes were made according to both specifications. Additionally, Design Based on Strength was made using the equivalent earthquake load method. In the analysis of important building class, Design According to Strength was done by equivalent earthquake load method, and Design Based on Deformation was done by Sliding Block Analysis Method. In Sliding Block Analysis, earthquake acceleration records were selected from the PEER Strong Ground Database. The acceleration records are scaled in the time history. Taking into account the scaled acceleration records and the ground layers on which the building sits, acceleration records on the ground surface were obtained with one-dimensional linear analysis with the DeepSoil program. Sliding block analyzes were made with surface acceleration values.