EU Foreign Trade Policy and the WTO Doha RoundNegotiations on Agriculture:An analysis of EU influence at the WTO
AB Dış Ticaret Politikası ve DTÖ Doha Raundu Tarım Müzakereleri: AB'nin DTÖ'deki etkisine dair bir analiz
  1. Tez No: 713250
  2. Yazar: SERDAR ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOMINIC KELLY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Warwick
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin (AB) Dünya Ticaret Örgütü'ndeki (DTÖ) etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tezin temel argümanı AB'nin konvansiyonel olarak çokça vurgulanan ekonomik gücüne karşın DTÖ'deki etkisinin iki yönetişim yapısına (AB ve DTÖ'nün) içkin bir dizi maddi, normatif ve fikri faktör sebebiyle kısıtlandığıdır. Tez, DTÖ Doha Raundu tarım müzakereleri vakasında ortak bir Avrupa menfaatinin AB düzeyinde kolektif olarak üretilmesi ve bunun çok taraflı platforma yansıtılmasına odaklanmaktadır. AB'nin maddi tercihleri iki özneler-arası düzeyde eşzamanlı olarak şekillenmektedir. Teze göre AB seviyesinde Avrupa Komisyonu ülkeler içi ve AB aktörlerini mobilize etmek için kalkınma, rekabetçi ortam ve çok-fonksiyonluluk gibi bir dizi fikir ve söylemi kullanmak suretiyle aktif ve bağımsız bir rol oynamaktadır. Fischler reformları vakası göstermektedir ki Komisyon AB'nin kendine has normatif yapısı içinde meşru olan argümanları vurgulamak suretiyle aktörleri bazı kolektif menfaatler doğrultusunda hareket ettirmek noktasında oldukça başarılıdır. Ancak, AB seviyesinde konsensüs-yapımı konusundaki atalet sebebiyle AB, Doha müzakerelerinde yavaş hareket edebilmiş ve raundun gecikmesine katkıda bulunmuştur. Dolayısıyla AB'nin“aktörlük”iddiası AB-içi insicamın olmadığı alanlarda daha az belirgindir. Tarım vakası bu iddianın güzel bir örneğidir. Bir alandaki insicam eksikliği AB'nin uluslararası ticaret gibi diğer alanlarda da“aktörlük”iddiasını etkilemektedir. Bu tezde AB'de dış ticaretin teknokratik bir süreç olmakla birlikte her zaman efektif bir alan olmadığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to analyse EU influence at the WTO. The basic argument is that in contrast to its conventionally highlighted economic power, EU influence at the WTO is constrained because of a number of material, normative, and ideational factors intrinsic to two governance structures (the EU and WTO). The paper concentrates on the production of a collective European interest at EU level and on its reflection in the multilateral realm for the case of the WTO Doha Round negotiations on agriculture. The material preferences of the EU are shaped in two intersubjective levels concurrently. At the EU level, this paper suggests that the Commission plays an active and autonomous role through using certain ideas and discourses such as development, competitive environment, and multifunctionality to mobilise domestic and EU level actors. The case of the Fischler reforms seems to demonstrate that the Commission is quite successful to move domestic actors in favour of certain collective interests defined by the Commission through highlighting legitimate concerns in the peculiar normative setting of the EU. However, due to the inertia in EU level consensus-making, the EU could move slowly in the negotiations and thus contributed to the delay in the round. Thus the“actorness”of the EU is less prominent in the areas where domestic coherence is not the case. The case of agriculture is a good exposition of this claim. However, this lack of coherence in one area affects its“actorness”also in other areas of international trade. Although foreign trade policy is a technocratic process in the EU it does not always seem to be an effective one as explored here.