Negotiation techniques in Turkish foreign policy: WTO Doha Round negotiation process and its implications for Turkey's relations with its neighbors
Türk dış politikasında müzakere teknikleri: DTO Doha Turu Müzakere Süreci ve bunun Türkiye?nin komşuları ile ilişkilerine etkileri
  1. Tez No: 263040
  2. Yazar: HACI MEHMET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu Tez DTÖ Doha Turu müzakere sürecini ve bunun Türkiye'nin komşuları ile ilişkilerine etkilerini analiz etmektedir. Tez, ağırlıklı olarak müzakere paketinin iki önemli unsuru olan tarım ile tarım-dışı ürünlerde pazara giriş müzkereleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Her iki müzakere konusu da Türkiye'nin bölgesel ve çok taraflı yükümlülüklerinden kaynaklanan farklı boyutlara sahiptir. Gelişme yolunda bir ülke olarak Türkiye'nin tarım alanındaki müzakere pozisyonu diğer gelişme yolundaki ülkelerin pozisyonu ile paraleldir, halbuki tarım-dışı ürün müzakerelerinde ise Türkiye, AB ile Gümrük Birliği yükümlülüğü nedeniyle daha liberal politikaları savunmaktadır. Doha Turu sonuçları sadece Türkiye'yi değil Türkiye'nin komşularını da etkileyecek olup söz konusu etki bu ülkelerden bazıları için daha dramatik olacaktır. Birinci Bölüm Giriş Bölümüdür. İkinci Bölüm Doha Turu'nu detaylı olarak değerlendirmektedir. Üçüncü ve Dördüncü Bölümler tarım ve tarım-dışı ürünlerdeki müzakeleri incelemekte ve bu müzakerelerin Türkiye'ye etkilerini detaylı olarak analiz etmektedir. Beşinci Bölüm hizmetler, ticaretin kolaylaştırılması, çevre ve kurallar gibi diğer müzakere başlıklarını ele almaktadır. Altıncı Bölüm Gümrük Birliği ve Türkiye'nin diğer ikili ticari ilişkilerini değerlendirmektedir. Son Bölüm, Sonuç Bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes World Trade Organization Doha Round negotiation process and its implications for Turkey?s relations with its neighbors. The thesis mainly focuses on two pillars of negotiating package, namely agricultural and non-agricultural products (NAMA) negotiations. Both segments of negotiations have different dimensions due to Turkey?s regional and multilateral obligations. As a developing country, Turkey?s position in agriculture is more in line with other developing countries; in NAMA however it defends more liberal policies because of its Customs Union with the EU. Results of Doha Round will affect not only Turkey but also Turkey?s neighbors and these effects will be more dramatic in some of them. Chapter I is Introduction Chapter. Chapter II evaluates Doha Round in detail; Chapters III and IV examine agriculture and NAMA negotiations and their implications for Turkey. Chapter V evaluates other negotiation topics such as services, trade facilitation, environment and rules. Chapter VI analyzes Turkey?s Customs Union with the EU and its bilateral trade arrangements. The last Chapter is the Conclusion.