Hadis kaynaklarında cenâiz bölümleri ve sünnette cenaze algısı (Kütüb-i Tis'a özelinde)
Funeral sections in hadith sources and funeral perception in sunnah (in the context of al-kutub al-tis'a)
  1. Tez No: 713339
  2. Yazar: ADİL YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Cenazeye ilişkin malumatlar ve uygulamalar, insanlık tarihi kadar eskidir. İlgili mesele günümüze değin hayatın içerisinde kendisine yer bulmuş ve kıyamete kadar da toplum içerisinde varlığını devam ettirecektir. Çalışmamızın konusu,“Hadis Kaynaklarında Cenâiz Bölümleri ve Sünnette Cenaze Algısı”dır. Çalışmada; Cenâiz Bölümleri'nin muhteviyatının ortaya konulması, cenaze uygulamalarının hadislerde yansımasının gözler önüne serilmesi ve cenaze ile ilgili toplumda yer alan bilgilerin sağlam temele dayandırılması amaçlanmaktadır. Araştırmada hadis literatürünün büyük bir yekûn teşkil etmesi ve sıhhat noktasında da diğerlerine nazaran daha muteber olması sebebiyle Kütüb-i Tis'a üzerinden tahdide gidilmiştir. Böylesi sınırlandırmaya gidilmesinin bir diğer nedeni Kütüb-i Tis'a özelinde bu tür bir çalışmanın kaleme alınmamış olmasıdır. Çalışmada teze dâhil edilen eserlerde cenaze bahislerinin doğrudan ya da dolaylı mutlaka ele alındığı ve konuya ilişkin rivayetler ile uygulanagelen cenaze merasimlerinin birbiriyle uygun olduğu varsayımından yola çıkılmıştır. Tezde kapsamı ile sınırları belirlenmiş kitap ve rivayetlerden hareketle genel bir yargıya ulaşılmaya çalışıldığından tümevarım; meseleye dair malumatın farklı haber grupları içerisinde yer alması sebebiyle de karşılaştırma yöntemlerine sıklıkla başvurulmuştur. Cenaze sürecini bizzat âyet ve hadislerle ortaya koymak bu sürece dâhil olabilecek yanlış tatbîklerin önüne geçmesi itibarıyla önemlidir. Son tahlilde; dokuz hadis kitabında, cenazeye dair hemen her konunun birbirini tamamlar nitelikte bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bazı yanlış uygulamalar olmakla beraber genel manada cenaze sürecinin ve uygulamalarının naslara dayalı teşekkül ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Informations and practices regarding funeral are as old as human history. The related issue has found a place in life until today and will continue to exist in society until the doomsday. The subject of our study is“Funeral Sections in Hadith Sources and Funeral Perception in Sunnah”. In the study; It is aimed to reveal the content of the Funeral Departments, to reveal the reflection of the funeral practices in the hadiths, and to base the information in the society about the funeral on a solid basis. In the research, because the hadith literature constitutes a large sum and is more reliable in terms of sihha than the others, it was limited to Kutub al-Tis'a. Another reason for such a limitation is that such a study has not been written specifically for the Kutub al-Tis'a. In the study, it is assumed that the funeral subject are directly or indirectly handled in the works included in the thesis and that the rumors on the subject and the funeral ceremonies that are practiced are compatible with each other. In the thesis, since it is tried to reach a general judgment based on the books and rumors whose boundaries have been determined by their scope, induction; since the information on the issue is included in different news groups, comparison methods are frequently used. It is important to reveal the funeral process with ayath and hadiths in order to prevent wrong practices that may be included in this process. In the final analysis; In nine hadith books, it has been determined that almost every subject about the funeral complements each other. In addition, although there are some wrong practices, it has been seen that the funeral process and its practices in general are formed as based on nass.