South Africa's economic integration with BRIC countries
Güney Afrika'nın BRIC ülkeleri ile ekonomik entegrasyonu
  1. Tez No: 713406
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAIN KABUNDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Johannesburg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez Güney Afrika ile BRIC ülkeleri olarak adlandırılan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ekonomileri arasındaki ekonomik entegrasyonu araştırır. Tez ülkeler arasındaki ekonomik bağımlılığı dört ana başlıkta inceler: ticaret, yatırım, iş döngüsü ve Çin kaynaklı şokların artan önemi. Farklı ekonometri analiz yöntemleri kullanılarak bilimsel literatüre önemli ve özgün katkı sağlamaktadır. İlk iki uygulamada, küresel vektör otoregresif (küresel VAR) modeli Güney Afrika ve BRIC ülkeleri arasındaki ticaret ve doğrudan yabancı yatırım (FDI) ilişkilerini1995Q1-2009Q4 döneminde analiz etmek için kullanılır. Elde edilen sonuçlar bu ülkeler arasındaki ticari etkileşimin var olduğunu, fakat bu ticari etkileşimin büyüklüğü ülkeler arasında farklılık gösterdiğini göstermiştir. Her bir BRIC ülkesinden gelen ekonomik şok Güney Afrika'nın reel ithalat ve çıktısı üzerinde önemli etkisi olduğunu göstermiştir. Ancak bu ekonomiler arasındaki doğrudan yabancı yatırım etkileşimi için önemli bir kanıt bulunamamıştır. Bu, BRIC ekonomilerinin önemli performansı doğrudan yabancı yatırım akımları ile Güney Afrika ekonomisine aktarılmadığını, daha çok bazı ülkeler için döviz kurları yoluyla ve diğerleri için ticaret yoluyla aktarıldığı göstermiştir. Üçüncü uygulamada, Güney Afrika iş çevrimlerinin BRIC ülkeleri iş çevrimleri ile ortak hareketi bir dizi 307 makroekonomik serisi kullanılarak 1995Q2-2009Q4 döneminde dinamik faktör modeli uygulanarak incelenmiştir. Özellikle, Güney Afrika ve BRIC ülkelerinin gerçek çıktı döngüsel bileşenlerinin arasındaki eş hareket düzeylerini değerlendirilir. Güney Afrika çevrimlerinin eş hareket büyüklüğü her ülke ile farklı olmasına rağmen, iş döngü üzerinde ve uzun vadede BRIC ülkeleri ile önemli ölçüde eş hareketlilik göstermektedir. Çalışma, Güney Afrika ve BRIC ülkeleri arasındaki öncülük etme ve geri kalma ilişkileri açısından Güney Afrika çevrimlerinin Brezilya, Çin ve Rusya ile olan korelasyonlarından uzun vadede etkilediği, Hindistan ile paralel hareket ettiğini göstermiştir. Bulgular ayrıca, ilk iki faktörün BRICS faktörleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) olduğunu, üçüncü faktörün ise bir Amerika Birleşik Devletleri faktörü olarak kabul edilebileceğini göstermektedir. Son uygulama, 1995Q2'den 2009Q4'e kadar üç aylık verilerle tahmin edilen bir faktör modeli kullanılarak, Çin'den gelen arz ve talep şoklarının BRIS (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika) ülkelerine nasıl iletileceğini inceler. Sonuçlar Çin'den gelen arz şokları talep şoklarına oranla daha önemli olduğunu göstermektedir. Çin'in arz şoklarının tüm BRIS ülkelerdeki çıktılara olumlu ve önemli etkileri olmuştur. Çin ve BRIS ülkeleri arasındaki ekonomik ilişki ve şokların iletim kanallarının yoğunluğu farklılık göstermektedir. Ortak bileşenin varyans payına dayalı sonuçlar Çin'in Brezilya ve Hindistan ile sadece ılımlı bağlantıları varken Güney Afrika ve Rusya ile yoğun bağlantılı olduğunu göstermektedir. Uluslararası ticaretin Çin ile BRIS ülkeleri arasındaki önemli bir şok iletim kanalı olması Çin'deki arz ve talep şoklarının BRIS ülkelerinde benzer etkilerinin olmadığını gösterir ve bu nedenle bu ülkelerin farklı politika tepkileri gerektirir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a discussion of the economic integration between South Africa and the economies of Brazil, Russia, India and China, the so called BRICs. The thesis analyses four channels of interdependence: trade, investment, business cycle and the increasing importance of shocks originating from China. It makes significant and original contributions to the empirical literature by employing several econometric techniques. In the first two cases, a global vector autoregressive (global VAR) model is used to analyse the trade and foreign direct investment (FDI) linkages between South Africa and the BRIC countries over the period 1995Q1-2009Q4. The results show trade linkages between these economies whose magnitude differs between countries. Shocks from each BRIC country are shown to have considerable impact on South African real imports and output. However, there is no evidence of FDI linkages between these economies. This shows that the notable performance of the BRIC economies are not transmitted to the South African economy by FDI flows, but rather through the exchange rates for some countries and trade for the others. In the third application, the nature of co-movement between South Africa and the BRIC countries is examined by applying the dynamic factor model to a set of 307 macroeconomic series over the 1995Q2-2009Q4 period. Particularly, the extent of co-movement between the cyclical component of real output across South Africa and the BRICs is assessed. The results show significant degree of co-movement between South Africa and the BRICs over the business cycle and the long-run, although the magnitude of the co-movement differs with each country. In terms of the lead and lag relationships across South Africa and the BRIC countries, the study finds that only India leads South Africa over the cyclical period. The findings suggest that the first two factors are BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) factors while the third factor can be considered a United States factor. The last application investigates, using a factor model estimated with quarterly data from 1995Q2 to 2009Q4, how China's shocks are transmitted to BRIS (Brazil, Russia, India and South Africa). The results show that China's supply shocks are more important than its demand shocks. Supply shocks produce positive and significant output responses in all BRIS countries. However, their effect is significant only for short horizon in India. Positive demand shocks from China have positive and significant effect on Brazil's and South Africa's output only. The intensity of economic relationship and channels of transmission of shocks are different between China and BRIS. The results based on the variance share of the common component suggest that South Africa and Russia are linked intensively to China, while Brazil and India have only moderate linkages with China. International trade is an important channel for the transmission of shocks across China and BRIS countries indicating that supply and demand shocks in China do not have similar effects on the BRIS countries and therefore they require different policy responses.