Design of a reverberation chamber from a shielded room
Ekranlı bir odadan reverberatıon chamber tasarımı
- Tez No: 713405
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Elektromanyetik uyumluluk (EMC) konusu, son yarım yüzyılda gitgide daha fazla önem arz etmeye başlamıştır. Bunun sebebi, elektronik sistemlerde kullanımı gittikçe yaygınlaşan sensörler ve benzeri hassas elektronik devrelerdir. Gittikçe artan elektromanyetik kirliliğin bir sonucu olarak, sistemlere olan elektromanyetik girişimler (EMI) çok ciddi sonuçlar doğurabilecek hale gelmiştir. Bu sebeple üretilecek neredeyse bütün elektronik ürünler için bir takım standartlar ve kısıtlamalar getirilmiştir. Bu standartlar ve kısıtlamalar ürünlerin elektromanyetik uyumluluğu (EMC) açısından yapılması gereken testleri tarif etmektedir. Bu testlerde kullanılan test ortamlarından bir tanesi de Reverberation Chamber'lardır. RC'ler, bir kaynaktan yayılan elektromanyetik dalgaların kapalı bir odada, bir karıştırıcı yardımıyla karıştırılıp belli bir bölgede düzgün bir elektrik alan seviyesi elde etmek üzerine kurulmuş sistemlerdir. Bu tezde, ekranlı bir odanın RC'ye dönüştürülmesi üzerine yapılmış olan çalışmalara yer verilmiştir. Proje kapsamında, ekranlı odanın RC'ye dönüştürülmeye uygun olup olmadığı araştırılıp bir takım ön ölçüm ve simülasyonlar yapılmıştır. Devamında, bir RC'nin en önemli parçası olan karıştırıcı tasarımına başlanmıştır. Literatürde yer alan çalışmalar incelendiğinde Z şeklinde bükülmüş bir karıştırıcının kullanımının uygun olduğu düşünülmüştür. RC Simülasyonlarına ALTAIR FEKO elektromanyetik analiz programı kullanılarak tasarlanan dikey konumlandırılmış karıştırıcı içeren RC simülasyonlarıyla başlanmıştır. Devamında yatay konumlandırılmış 4-panelli ve 5-panelli karıştırıcılar içeren RC simülasyonları yapılmıştır. Daha sonra iki karıştırıcı içeren RC simülasyonu yapılmıştır. Tüm bu simülasyonlarda, antenin yeri ve açısı sabit tutulup karıştırıcı üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Bu şekilde istenen düzgün elektrik alan elde edilemeyince farklı bir yol izlenmeye karar verilmiştir. Yeni simülasyonlarda, karıştırıcı aynı tutulup antenin yeri ve açıları üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan simülasyonlar sonucunda istenen düzgün elektrik alanı sağlayan konfigürasyonun üretimine karar verilmiştir. Karıştırıcının üretimi ve montajı tamamlandıktan sonra RC'nin gerçekleme ölçümleri yapılmıştır. Gerçekleme ölçümlerinin simülasyonlarla örtüşmesi, projenin başarılı bir şekilde tamamlandığını göstermiştir. Simülasyonlarda ve ölçümlerde elde edilen en küçük kullanılabilir frekanslar (LUF) arasında azımsanmayacak bir fark gözlenmiş olsa da bunun odanın basitleştirilmiş modellemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de ilk defa EMC testlerinde kullanılabilecek bir RC tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. İleride, kurulmuş sistemin geliştirilmesi için çalışmalar devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic Compatibility (EMC) has become more important in the last half-century. The reason for this situation is sensors and similar sensitive electronic circuits, which are increasingly used in electronic systems. As a result of increasing electromagnetic pollution, electromagnetic interference (EMI) to systems has started to have very serious consequences. For this reason, some standards and restrictions have been introduced for almost all electronic products to be produced. These standards and restrictions describe the testing of products for electromagnetic compatibility. One of the test environments used in these tests is the reverberation chambers (RC). RCs are systems based on obtaining a uniform field level in a certain volume by stirring the electromagnetic waves emitted from a source in a closed room with the help of a stirrer. In this thesis, studies on the conversion of a screened room to an RC are included. Within the scope of this study, it was investigated whether the screened room is suitable for conversion to an RC and some preliminary measurements and simulations were made. Afterwards, the stirrer design, which is the most important part of an RC, was started. When the studies in the literature were examined, it was thought that the use of a Z-folded stirrer was appropriate. RC simulations were started with RC simulation with a vertically positioned stirrer, designed using ALTAIR FEKO electromagnetic analysis program. Subsequently, RC simulations with horizontally positioned 4-panel and 5-panel stirrers were performed. Then, an RC simulation with two stirrers was performed. In all these simulations, the position and angle of the antenna were kept constant and changes were made on the stirrer. Since the desired uniform field could not be obtained in this way, it was decided to follow a different plan. In the new simulations, the stirrer position was kept the same and changes were made on the location and angles of the antenna. As a result of the simulations, it was decided to produce the configuration that provides the desired uniform field. After the production and assembly of the stirrer were completed, the verification measurements of the RC were made. The matching of the measurements with the simulations showed the successful completion of the work. Although a difference was observed between the lowest usable frequencies (LUF), this was thought to be due to the simplified modelling of the RC. As a result, an RC that can be used in EMC tests was made for the first in Turkey. In the future, studies will continue to develop the established system.