Metro peron tüneli inşaatlarında sürekli boru kemer yönteminin kullanılmasının inşaatın tamamlanma süresine etkisinin analizi
Analysis of the effect of using the continuous pipe arch method in the construction of the metro peron tunnel on the completion time of the construction
  1. Tez No: 713454
  2. Yazar: KAAN ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yer altı projelerinin temelini oluşturan tüneller, zaman içerisinde gelişen teknoloji ile ülkemizde ve dünyada yapım yönteminde değişiklikler yaşanmıştır. Buna bağlı olarak yeni yöntemler türetilmiştir. Bu yöntemlerin ortaya çıkışında tünel inşasında meydana gelen kolaylıklar ve tünel yapımının kısa sürede yapılması temeli oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında, mühendislik yönetimi bağlamında sürekli boru kemer yöntemiyle tünel açmanın metro projelerine olan katkısı araştırılacaktır. Çalışmada ülkemizde inşası tamamlanmış metro projelerinden biri olan Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Projesi incelenmiştir. Bu projenin ana hat ve peron tünellerinde kullanılan tünel yapım yöntemleri uygulama sürelerinin proje tamamlanması üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Peron tünellerinde uygulanmakta olan şemsiye kemer (Umbrella Arch) yöntemi ile sürekli boru kemer yönteminin kıyaslaması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak konvansiyonel yöntemlerden biri olan şemsiye kemer yöntemine alternatif olarak diğer bir yöntem olan sürekli boru kemer yöntemi üzerinden süre analizi çıkarılmıştır. Yapılan analiz sonucunda tünelin sürekli boru kemer yöntemi ile yapılmasının projenin inşası sırasında kullanılmış olan şemsiye kemer yöntemine göre süre avantajı kazandırdığı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, çalışmada sürekli boru kemer yönteminin sağladığı kazanç ile tünel kaplamalarında fiber takviyeli beton kullanımın sağladığı zaman kazancı birlikte değerlendirilerek, %35 oranına varan süre kazancı sağlayabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tunnels, which form the basis of underground projects, have experienced changes in the construction method in our country and in the world with the developing technology over time, and new methods have been derived. In the occurance of these methods, the convenience of tunnel construction and the construction of the tunnel in a short time form the basis. Within the scope of this study, the contribution of continuous pipe arch tunneling to metro projects will be investigated in the context of engineering management. In the study, Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Project, which is one of the completed metro projects in our country, has been examined. The effect of this project on the completion of the project of tunnel construction methods used in main line and platform tunnels has been investigated. A comparison of the Umbrella Arch method, which is used in platform tunnels, with the continuous pipe arch method has been made. As a result, as an alternative to the umbrella arch method, which is one of the conventional methods, time analysis was performed on the continuous pipe arch method, which is another method. As a result of the analysis, it was revealed that the construction of the tunnel with the continuous pipe arch method provides a time advantage compared to the umbrella arch method used during the construction of the project. In addition, in the thesis, it has been determined that the gain provided by the continuous pipe arch method and the time savings provided by the use of fiber reinforced concrete in tunnel linings can be evaluated together, and it can provide a time saving of up to 35%.