Beden kitle indeksi bağlamında bilişsel esneklik, beden algısı ve kişilerarası ilişki tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between cognitive flexibility, body perception and interpersonal relationship styles in the context of body mass index
  1. Tez No: 713453
  2. Yazar: AYLİN TÜTÜNCÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNERİ YÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı; beden kitle indeksi bağlamında bilişsel esneklik, kişilerarası ilişkiler ve beden algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma evrenini; İstanbul'da yaşayan yetişkin bireyler oluştururken, araştırmanın örneklemini; İstanbul ili Kadıköy ilçesindeki beslenme ve/veya diyet merkezleri hizmetlerinden yararlanmış veya yararlanan 192 kadın ve 208 erkek olmak üzere toplam 400 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Envanteri, Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği ve Beden Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizlerde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler verilerek ölçeklere yönelik iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Ölçeklere yönelik betimsel analiz sonuçları verildikten sonra demografik bilgilere göre ölçeklerin grup ortalama puanlarının farklılaşma durumu incelenirken iki grup karşılaştırmalarında“bağımsız örneklem t-testi”, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında“ANOVA”kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki,“Pearson Korelasyon Analizi”ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim of this study is to determine the effect of the relationship between cognitive flexibility, interpersonal relations and body perception in the context of body mass index on the interaction of the individual with the environment in his daily life. The research universe; While creating adult individuals living in Istanbul, the research sample; A total of 400 participants, 192 women and 208 men, have benefited or benefited from the services of nutrition and/or diet centers in Kadıköy, Istanbul. As a data collection tool in the research; Personal Information Form, Cognitive Flexibility Inventory, Interpersonal Relationship Styles Scale and Body Perception Scale were used. SPSS 25.0 program was used in all statistical analyses. Internal consistency analysis for the scales was performed by giving descriptive statistics in the analyses. After the descriptive analysis results for the scales were given,“independent sample t-test”was used for comparisons of two groups, and“ANOVA”was used for comparisons of three or more groups, while examining the differentiation status of the group mean scores of the scales according to demographic information. The relationship between the scales was examined by“Pearson Correlation Analysis”.