Çocuklarda proksimal ve midfalanks boyun kırıklarında konservatif ve cerrahi tedavi sonuçlarının klinik, fonksiyonel ve radyolojik açıdan karşılaştırılması
The clinical, functional, and radiological comparison of the conservative and surgical treatment results of proximal and midphalangeal neck fractures in children
- Tez No: 713470
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çocuklarda falanks boyun kırıkları nadir görülen kırıklardır. Al-Qattan sınıflamasına göre Tip 1 kırıkların konservatif tedavi edilmesi gerektiği şeklinde literatürde fikir birliği varken, Tip 2 ve Tip 3 kırıkların tedavisi için bir görüş birliği yoktur. Çalışmamızda, her iki tedavi metodu ile tedavi edilmiş hastaların sonuçlarını klinik, fonksiyonel ve radyolojik açıdan değerlendirilmesi ve tedavi kararı hakkında ipuçlarının verilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Ocak 2013 ile Ocak 2020 tarihleri arasında 0-16 yaş aralığında olup dahil edilme kriterlerine sahip Tip 2 ve Tip 3 falanks boyun kırıklarından konservatif yolla tedavi edilen 58 hasta, cerrahi yolla tedavi edilmiş 28 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların son kontrollerinde eklem hareket açıklıkları, hareket kısıtlılıkları, erken veya geç dönem komplikasyonları, Al-Qattan derecelendirmesine göre fonksiyonel sonuçları; radyolojik olarak koronal ve sagittal plan açılanmaları gibi parametreler incelenmiş olup iki gruptaki hastaların verileri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular:Konservatif takip edilen Tip 2 parmak kırığı olan hastaların %63'ünün sonucu mükemmel iken, cerrahi grupta bu oran %11,1 olarak bulunmuştur. Konservatif grupta sonucu kötü olan hasta yok iken, cerrahi grupta %22,2'si kötü olarak bulunmuştur. Konservatif takip edilen Tip 3 parmak kırığı olan hastaların mükemmel sonuç oranı %41,7 iken, cerrahi sonrası mükemmel sonucu olan hasta yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: Phalangeal neck fractures in children are rare fractures. While there is a consensus in the literature that Type 1 fractures according to the Al-Qattan classification should be treated conservatively, there is no consensus for the treatment of Type 2 and Type 3 fractures. In our study, it was aimed to evaluate the results of patients treated with both treatment methods in terms of clinical, functional and radiological aspects and to give clues about the treatment decision. Materials and methods: In our study, the patients between the ages of 0-16 years, who had Type 2 and Type 3 phalangeal neck fractures and met the inclusion criteria 58 of whom were treated conservatively and 28 of whom were treated surgically between January 2013 and January 2020 were evaluated. At the last follow-up examination of the patients, joint range of motion, limitation of motion, early or late complications, functional outcomes according to Al-Qattan grading; parameters such as coronal and sagittal plane angulations were examined radiologically, and the data of the patients in the two groups were compared with each other. Results: While the outcome of 63% of patients with Type 2 finger fractures who were followed up conservatively was excellent, this rate was 11.1% in the surgical group. There were no patients with poor results in the conservative group, however 22.2% were found to be poor in the surgical group. While the excellent outcome rate of patients with Type 3 finger fractures who were followed up conservatively was 41.7%, there was no patient with an excellent outcome after surgery.