MODELING AND EXPERIMENTAL CHARACTERIZATION OF MICRO‐STRUCTURED TERAHERTZ QUANTUM CASCADE LASERS
Mikro Yapılı Terahertz Kuantum Kaskat Lazerlerin Modellenmesi ve Deneysel Karakterizasyonu
- Tez No: 713477
- Danışmanlar: DR. SUBHASİSH CHAKRABORTY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Optik ve Fotonik Mühendisliği Bilim Dlı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Elektromanyetik spektrumun terahertz bölgesi, gaz algılama, telekomünikasyon, güvenlik ve tıbbi uygulamalar dahil olmak üzere geniş bir yelpazede potansiyel kullanım alanlarına sahiptir. Mevcut şartlarda elektrikle pompalanabilen yarıiletken cihaz olmaları ve THz bölgesinde miliwatt mertebesinde güç üretme kapasitesine sahip olmalarından dolayı Terahertz Kuantum Kaskat Lazerler (THz QCL), bu bölgede ümit verici bir ışık kaynağıdır. Bu projenin amacı sıvı helyum sıcaklığında çalışan ve 50 GHz'e kadar bir mod ayrımı olan çift modlu THz QCL'nin beat-note frekansını elektriksel olarak ölçmektir. Başarısız olan başlangıç beat-note frekansını ölçme denemelerinden sonra mevcut deneysel sistem detaylı incelenmiştir. En önemli sorunlardan biri THz QCL ile test ekipmanı 50 Ω koaksiyel kablo arasında yüksek frekanslı empedans eşleşmesinin olmaması tespit edildi. MATLAB programı kullanılarak bu sorunu alternatif cihaz paketleme ile çözmeye yönelik önceki girişimler modellendi. Modeller analiz edildi ve empedans eşleşmesini daha da iyileştiren yeni bir cihaz paketi tasarlandı. Bu yeni tasarım, Riccati denklemleri'ni temel alan konik bir mikro şerit iletim hattından oluşmaktadır. Sistemin empedansının karmaşık yapısını kompanse etmek için bir seri kapasitans eklenerek sistem istenilen frekansa uyarlanmıştır. Hesaplanan geri dönüş kaybı, yansıma katsayısı ve VSWR değeri, sistemin simülasyonları ile uyumlu olduğu gözlemlendi ve sonuçlar daha sonra ticari bir yazılım paketi ile simüle edilerek teyit ettirildi.
Özet (Çeviri)
The terahertz region of the electromagnetic spectrum has potential uses in a wide range of fields, including gas sensing, telecommunications, security and medical applications. Terahertz Quantum Cascade Lasers (THz QCL) are a promising source in this region of interest as they are electrically-driven semiconductor devices currently capable of producing milliwatts of THz power. The aim of this project was to measure electrically the beat-note frequency of a dual-mode THz QCL, working at liquid helium temperature, with a mode separation of up to 50GHz. After initial attempts to measure this beat-note were unsuccessful the limitations of the current experimental system were investigated. One of the most significant problems identified was the lack of high-frequency impedance matching between the THz QCL and the 50 Ω coaxial cabling of the testing equipment. Previous attempts to solve this problem with alternate device packaging were modelled using MATLAB. The models were analysed and a new device package was designed to further improve the impedance matching. This new design incorporates a tapered microstrip transmission line based on the Riccati equation. It was also tailored to the desired frequency by adding a series capacitance to compensate for the complex nature of the system impedance. Calculated return loss, reflection coefficient and VSWR are in good agreement with simulations of the design which were subsequently performed with a commercial software package.