Regulating Sustainable Public Procurement in Turkey in the Context of the European Union Membership
Sürdürülebilir Kamu Alımlarının Türkiye'de Avrupa Birliği Üyelik Müzakereleri Bağlamında Regülasyonu
  1. Tez No: 713491
  2. Yazar: MEHMET BEDİİ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ANNAMARIA LA CHIMIA, DR. PING WANG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu tezin amacı sürdürülebilir kamu alımlarının Türkiye'de, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri bağlamında regülasyonunu incelemektir. Sürdürülebilir kamu alımı, kamu alımı yapan idarelerin mal, hizmet veya yapım işi temin ederken sürdürülebilir kalkınmanın her üç temel (ekonomik, sosyal ve çevresel) ilkesini dikkate aldığı kamu alımıdır. Bu tezin amacı Türkiye'de kamu alımları ile ilgili temel yasal çerçeve olan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin değerlendirmeye alınıp alınmadığı ve değerlendirmeye alınıyorsa ne ölçüde değerlendirmeye alındığını açıklığa kavuşturmaktır. Ayrıca bu tez Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma odaklı kamu alımı regülasyonu geliştirilmesi için yapılması gereken reformları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Tez amaçlarına ulaşmak için temel olarak black letter ve mukayeseli hukuki inceleme araştırma metotlarını kullanmaktadır. Bu tez kapsamında Avrupa Birliği'nde kamu alımları ve sürdürülebilir kalkınma arasında güçlü bir korelasyon olduğu; ancak bu korelasyonun Türkiye'de düşük bir profil gösterdiği tartışılmaktadır. Bu bağlamda bu tez, Türk kamu alımları sisteminin yerel dinamiklerini göz önüne alarak ve de Avrupa Birliği üyelik müzakereleri kapsamında Türkiye'de sürdürülebilir kamu alımları sisteminin kurulması için geliştirilmesi gereken kuralları ortaya koymaktadır. Bu tez kapsamında, açık yasal düzenlemenin varlığı, güçlü politik desteğin sağlanması, uyumlu bir kurumsal çerçevenin kurulması, tutarlı ve açık bir yasal çerçevenin oluşturulması ve etkili bir icra sistemi ile uyuşmazlık çözüm sisteminin varlığı Türkiye'de sürdürülebilir kamu alımlarının geliştirilmesi için temel çevresel koşullar olduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the regulation of sustainable public procurement in the Republic of Turkey in the context of Turkey's membership negotiations with the European Union. Sustainable public procurement is the procurement whereby contracting authorities take account of all three pillars of sustainable development (economic, social and environmental) when procuring goods, services or works. The thesis aims to clarify whether and to what extent sustainable development concerns can be taken into account under the Public Procurement Act numbered 4734, which is the main legal framework of public procurement in Turkey. Furthermore, it aims to identify possible options for improving sustainable development-oriented public procurement regulation in Turkey. The thesis essentially uses black letter and comparative legal research methods in order to achieve its objectives. This thesis argues that the correlation between public procurement and sustainable development is strong in the EU, whereas such a correlation shows a weak profile in Turkey. In that regard, this thesis proposes the rules that need to be improved for establishing a sustainable public procurement system in Turkey, taking into account the local dynamics of the Turkish public procurement system, and in the context of the membership negotiations with the EU. This thesis argues that the existence of a clear mandate for sustainability concerns, putting forward a strong political backing, establishing a coherent institutional framework and laying down a consistent and clear legal framework and an effective enforcement/remedy system are the essential peripheral conditions for promoting sustainable public procurement in Turkey.