Adli olgularda metil alkol zehirlenmesi ve eşlik eden psikoaktif etkili maddelerin adli toksikolojik açıdan değerlendirilmesi
Forensic toxicological assesment of METHYL alcohol intoxication and concomitant psychoactive substances in forensic cases
- Tez No: 713492
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ANNETTE AKGÜR, PROF. DR. MEHMET TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Metil alkol zehirlenmesi, fermente ve damıtma hatalarından kaynaklanıp genellikle kazara veya bilinçli alımlardan sonra meydana gelmektedir ve son zamanlarda salgın düzeyinde zehirlenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda metil alkol içeren ev yapımı içki ve sahte alkol türlerine ulaşımın kolay olması ve kullanımı buna sebep olarak gösterilebilir. Bu yüksek lisans tezi ile metil alkol sonucu pozitif çıkan adli olgulara (postmortem-canlı) ait sonuçlar istatiksel olarak analiz edilmiştir. Metil alkol sonucu pozitif çıkan olgulara ait örneklerde, psikoaktif etkili yasal ve yasadışı suistimal potansiyeli olan maddelerin varlığı da değerlendirilmiştir. Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığı Kimya İhtisas Dairesi rutin olarak adli olguların (postmortem ve canlı) kan örneklerinde kromatografik yöntemlerle alkol ve yasadışı madde analizi yapmaktadır. Bu analizlerden metil alkol sonucu pozitif çıkan örneklerin analiz sonuçları Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden temin edilip sonuçlar istatiksel olarak analiz edilmiştir. Metil alkol sonucu pozitif çıkan olgulara ait örneklerde psikoaktif etkili yasal ve yasadışı suistimal potansiyeli olan maddelerin varlığı da değerlendirilmiştir. Çalışmada 42564 olgu taranmış olup, bu olguların %0,6'sında (n=247) metil alkol tespit edilmiştir. Metil alkol pozitif olguların yaş ortalaması 53,43±10,66 (min:25; maks:76) olup, % 95,1'ini (n=235) erkek olgular oluşturmaktadır. Toplamda metil alkol saptanan 205 postmortem,4 canlı ve 38 ulaşılamayan olgu mevcuttur. Çalışmamızda en fazla ölüm nedeni metil alkol intoksikasyonudur. Olguların çoğu %16,6'sında (n=41) metil alkol düzeyi 150-300 mg/dl derişim aralığındadır ve bunu % 12,6 (n=31) ile 301-499 mg/dl derişim aralığı takip etmektedir. Değerlendirilen olgularda metil alkol sonuçları yanında kanda ve idrarda tıbbi, tıbbi suistimal edilen yasal, suistimal edilen yasal ve suistimal edilen yasal olmayan maddelerin varlığına da bakılmıştır. Kan ve idrarda tıbbi ve tıbbi suistimal edilen yasal madde çoğunlukla tespit edilmiştir. Vergi artışından kaynaklı, metil alkol kullanımının profilindeki değişiklik, özellikle pandemi döneminde, münferit olarak çıkan haberlerin artışına bakıldığında; metil alkol kullanımında popüler veriler yerine bilimsel verilerin olması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Spekülatif olarak durumu gösteren bilimsel çalışmaların yapılması gerekliliği adli ve klinik laboratuvarlarda çalışan kişilerin sorumluluğunu arttırmaktadır. Bu çalışma ile Adli Toksikoloji alanına veri kazandırılarak hem toksikolojik analizlere ışık tutup hem de yasa koyuculara metil alkol kullanımını önlemek için geliştirilen stratejiler için fayda sağlayabileceği öngörülmektedir. Anahtar Kelimeler; Metil alkol, adli toksikoloji, intoksikasyon.
Özet (Çeviri)
Methyl alcohol poisoning is caused by fermentation and distillation errors and usually occurs after accidental or conscious purchases and has recently emerged as an epidemic level poisoning. Especially in recent years, the easy access and use of homemade alcoholic beverages and fake alcohol types containing methyl alcohol can be shown as the reason for this. With this master's thesis, the results of forensic cases (postmortem-live) with positive methyl alcohol results were analyzed statistically. In the samples of the cases with positive methyl alcohol results; the presence of psychoactive, legal and illegal abuse potential substances was also evaluated. Forensic Medicine Institute Izmir Group Presidency Chemistry Department routinely analyzes alcohol and illegal substances in blood samples of forensic cases (postmortem and live) using chromatographic methods. The analysis results of the samples with positive methyl alcohol results from these analyzes were obtained from the National Judicial Network Project (UYAP) and the results were analyzed statistically. In the samples of the cases with positive methyl alcohol results, the presence of psychoactive, legal and illegal abuse potential substances was also evaluated. In the study, 42564 cases were screened and methyl alcohol was detected in 0.6 % (n=247) of these cases. The mean age of methyl alcohol positive cases was 53.43±10.66 (min:25; max:76) and 95.1 % (n=235) was male. In total, there are 205 postmortem, 4 live and 38 unreachable cases with methyl alcohol detected. The most common cause of death in our study was methyl alcohol intoxication. Methyl alcohol level is in the range of 150-300 mg/dl in 16.6% (n=41) of the majority of the cases, followed by a concentration range of 301-499 mg/dl in 12.6% (n=31) of the cases. In the evaluated cases, besides the results of methyl alcohol, the presence of medical, medically abused legal, abused legal and abused illegal substances in blood and urine were also examined. Medical and medically abused legal substance has mostly been detected in blood and urine. Change in the profile of methyl alcohol use due to tax increase especially during the pandemic period and considering the increase in individual news, reveal the necessity of scientific data instead of popular data in the use of methyl alcohol. The necessity of conducting scientific studies that show the situation speculatively increases the responsibility of the people working in forensic and clinical laboratories. With this study, it is predicted that by providing data to the field of Forensic Toxicology, it will both shed light on toxicological analyzes and benefit the lawmakers for strategies developed to prevent the use of methyl alcohol. Keywords; Methyl alcohol, forensic toxicology, intoxication