Adapting a Doppler laser anemometer to wind energy
Lidarların Rüzgar Enerjisine Uyarlanması
  1. Tez No: 713500
  2. Yazar: FERHAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAKOB MANN, PROF. MARTIN O. L. HANSEN, PROF. KNUD ERIC MAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technical University of Denmark
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Rüzgar enerjisi teknolojilerinde, rüzgarı analiz edebilmek için yeni ölçüm konseptlerine ihtiyaç duymaktadır. Şu anda sırasıyla rüzgar hızını ve yönünü ölçen anemometreler ve yön ölçerler güvenilirdir ancak yeteli değildir. Bu tez projesi yeni teknolojilerden birine“uzaktan rüzgar hızı algılama aracı”olan ZephlR Lazer Doppler Anemometreye (Lidar) dayanmaktadır. Projenin ana amacı, ZephlR'yi rüzgar enerjisi içinde daha fazla kullanım için uyarlamaktır. Adaptasyon süreci, ölçüm yazılımındaki hızlanmayı ve bir rüzgar türbininin arkasındaki rüzgar izini ölçmek için ZephlR'yi kullanmanın yeni bir yolunu içerir. Proje deneysel bir çalışma olup iki adet saha ölçüm kampanyasını içermektedir. Sonuçlar, yazılımda altı kat hızlanmanın mümkün olduğunu ve rüzgar izi etkisinin incelenebileceğini göstermektedir. Projenin çıktıları, rüzgar türbini izlerini modellemeyi amaçlayan yeni bir projenin girdileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
New concepts need new tools to analyse the wind for wind energy use. Currently there are trusted tools like cups and vanes measuring the wind speed and direction respectively, but there are also new ideas in measurement technologies. This thesis project is based on one of them, a remote wind-sensing tool, ZephlR Laser Doppler Anemometer (Lidar). The main goal of the project is to adapt the ZephlR to further uses within wind energy. The adaptation process includes speed up in the measurement software and a new way of using ZephlR for measuring the wake behind a wind turbine. The project is an experimental study and includes two field measurement campaigns. Results show that a six-fold speed up in the software is possible, and the wake effect can be examined. The output of the project is used in the new Wake Meandering project which aims to model wind turbine wakes more acquired.