Fırat nehri'nde yaşayan Barbus ve Luciobarbus cinsine ait türlerinin mtDNA markörler ile filogenetik analizi
Phylogenetic analysis of species belonging to the genus Barbus and Luciobarbus living in the Euphrates river with mtDNA markers
- Tez No: 713501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Biyolojik çeşitlilik doğada bulunan canlıların farklılıkları, birbirleri ile ilişkileri, ekolojik nişleri gibi çeşitliliği ifade eder. Biyolojik çeşitlilik içerisinde genetik çeşitlilik, tür çeşitliliği ve ekosistem çeşitliliği gibi kavramlar bulunmaktadır. Ekonomik öneme sahip olan Cyprinidea familyasına ait bazı türleri çabuk büyümeleri, yapay yolla döllenerek yetiştirmelerinin kolaylığı nedeniyle doğal habitatlarından farklı olarak birçok bölgeye taşınmışlardır. Cyprinidae familyası örnekleri arasında bulunan morfolojik farklılaşmalar bu familya üyelerinin taksonomik olarak sınıflandırılmasında bazen yetersiz kalmaktadır. Bu familya üyelerinin taksonomik olarak sınıflandırılmasının doğru bir şekilde yapılabilmesi için genetik özelliklerinin incelenmesi, filogenetik ilişkilerinin belirlenmesi, türlerin kökeninin belirlenmesi gibi çalışmalara ihtiyaç vardır. Özellikle Barbus, Lucibarbus, Capoeta cinsleri ve diğer cinslerin tür olarak gruplandırılmasında ciddi sıkıntılar oluşmaktadır. Çalışmamızda Barbus lacerta, Luciobarbus esocinus, Luciobarbus kersin, Luciobarbus xanthopterus, Arabibarbus grypus, Carasobarbus luteus türleri olmak üzere ekonomik değere sahip 6 tür balığın mitokondri Sitokrom oksidaz I (COI) ve Sitokrom b (cyt b) genleri baz alınarak filogenetik analizleri yapılmıştır. Özellikle IUCN Kırmızı Liste kriterlerine göre tür sayısı bakımından koruma durumunda olan Luciobarbus esocinus, Luciobarbus xanthopterus ve Arabibarbus grypus türlerinin moleküler çalışmaları çok önemlidir. Çalışma sonucunda bu altı türe ait gen benzerlikleri ortaya çıkarılmıştır. Mega formatına göre komşu birleştirme ağaçları oluşturulmuştur. Bu ağaçlara göre; öncelikle türler 2 kola ayrılmıştır. Bir kol üzerinde Luciobarbus ve Barbus cinsine ait türler, diğer dalda ise Carasobarbus ve Arabibarbus türleri ayrılmaktadır daha sonra ise Barbus ve Luciobarbus yine 2 kol üzerinden ayrılmıştır. Buna göre Luciobarbus ve Barbus cinsleri birbirine daha yakın, diğer türlere daha uzak akrabadır.
Özet (Çeviri)
Biological diversity refers to the diversity of living things found in nature, their relationship to each other, ecological niches, as well as differences. APR. There are concepts such as genetic diversity, species diversity and ecosystem diversity in biological diversity. Some species belonging to the Cyprinidea family, which are of economic importance, have moved to many regions unlike their natural habitats due to their rapid growth, the ease of their cultivation by artificial insemination, and the ease of their cultivation. The morphological differences found among the specimens of the family Cyprinidae are sometimes insufficient to decipher the taxonomic classification of the members of this family. In order to correctly classify the members of this family taxonomically, studies such as studying their genetic characteristics, determining their phylogenetic relationships, determining the origin of species are needed. In particular, there are serious difficulties in grouping the genera Barbus, Lucibarbus, Capoeta and other genera as species. In our study, Barbus lacerta, Luciobarbus esocinus, you're luciobarbus credit, Luciobarbus xanthopterus, Arabibarbus grypus, Carasobarbus luteus 6 types fish species that have economic value to the mitochondrial cytochrome oxidase I (COI) and cytochrome b (cyt B) gene based on phylogenetic analyses are reviewed. In particular, molecular studies of the species Luciobarbus esocinus, Luciobarbus xanthopterus and Arabibarbus grypus, which are in a state of conservation in terms of the number of species according to the IUCN Red List criteria, are very important. As a result of the study, gene similarities belonging to these six species were revealed. Neighboring join trees have been created according to the mega format. According to these trees; firstly, the species is divided into 2 branches. On one branch, the species belonging to the genera Luciobarbus and Barbus are separated, and on the other branch, the species of Carasobarbus and Arabibarbus are separated, and then Barbus and Luciobarbus are again divided into 2 branches. Accordingly, the genera Luciobarbus and Barbus are closer together and more distantly related to other species.