Ahmed Râsih'in Bürûcü'n-Nücûm'u (inceleme-metin)
Ahmed Râsih's Bürûcü'n-Nücûm (rewiew-text)
- Tez No: 713577
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ŞENÖDEYİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada 17. yüzyılın ikinci yarısı ile 18. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Balıkesirli Ahmed Râsih Efendi'nin Bürûcü'n-Nücûm adlı eserinin transkripsiyonlu metninin oluşturulması ve eser üzerinde inceleme yaparak eserin tanıtılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza esas olan Bürûcü'n-Nücûm'un tespit edebildiğimiz tek yazma nüshası bulunmaktadır. Bu nüsha, Topkapı Sarayı Müzesi III. Ahmed Kitaplığı'nda ve Numara A.3610'da kayıtlıdır. Ahmed Râsih'in Padişah II. Mustafa Han'a sunmak için kaleme aldığı bu eser, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde nesir, nesir çeşitleri ve klasik Türk edebiyatında nesrin yeri hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde Ahmed Râsih Efendi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde eserin muhteva ve şekil yönünden incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Çalışmanın sonunda eserle ilgili ulaşılan sonuçlara ve çalışmada yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir. Ekler bölümünde Bürûcü'n-Nücûm'un tıpkıbasımına yer verilerek çalışma tamamlanmıştır. Anahtar Kavramlar: Bürûcü'n-Nücûm, Hz. Muhammed, nesir, Balıkesirli Ahmed Râsih.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to present the work called Bürûcü'n-Nücûm of Balıkesirli Ahmed Râsih, who lived in the second half of the 17th century and the first half of the 18th century by transcribing and to introduce the work by giving information about its content features, language and expression features. There is only one manuscript copy of Bürûcü'n-Nücûm, which is the basis of our study. This copy is Topkapi Palace Museum, II. It is registered at Ahmed Library Number A.3610. This work, written by Ahmed Râsih to present it to Sultan Mustafa Han, consists of an introduction and three main parts. In the introduction, general information about prose, prose types and the place of prose in classical Turkish literature is given. In the first chapter, information about Ahmed Râsih Efendi's life and works is given. In the second part, the work was analyzed in terms of content and form. In the third part, the transcription of the text was made. At the end of the study, the results about the work and the sources used in the study are given. The study was completed by including the facsimile of Bürûcü'n-Nücûm in the appendices section. Key Terms: Bürûcü'n-Nücûm, Râsih, rhymed prose, purple prose, Hz. Muhammed.