Çocukluk çağı istismarının bipolar bozukluk üzerine etkileri
  1. Tez No: 713680
  2. Yazar: NESLİHAN CANSEL MELEZ
  3. Danışmanlar: DR. NİHAT ALPAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çocukluk çağı cinsel ve fiziksel istisman ile sonradan psikopatoloji gelişimi arasındaki ilişkiyi inceleyen çok sayıda araştırma olmasına rağınen, bipolar bozuklukta görülme oram ve uzun dönem etkileriyle ilişkisi az bilinen bir konu olduğu için araştırılması planlandı.. Yöntem: Bipolar I ve Bipolar II tanısı almış, ayaktan izlenen halen remisyonda ( Young Mani Değerlendirme Ölçeği«7, Hamilton Depresyon Ölçeği«9) 50 kadın, 42 erkek hasta demogafik verileri, çocukluk veya adölesan döneminde istismara uğrama öyküsü, hastalık seyrinin değişkenleri, suisid girişimleri, SCID uygulaması ile l. ve 2. eksen komorbiditesi, Yeti Yitimi Değerlendirme Ölçeği ile son bir yıldaki uyumlan açısından inceledi. Veriler SPSS for Windows I I .0 istatistik paket programıyla değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan bipolar hastaların % 54.3'ünde çocukluk çağı istismarı tespit edildi. Kadınlar erkeklere göre daha fazla cinsel istismara maruz kalırken, erkeklerde fiziksel istismarın daha yaygın olduğu görüldü. Çocukluk çağı istismar öyküsü olan grupla istismar öyküsü olmaym grup maşında sosyodemografik ve aile özellikleri açısından bir farklılık saptanmamasına rağmen özellikle annelerinde psikoz öyküsü olanların tekrarlayıcı istismara uğrama oranlanmn daha yüksek olduğu bulundu, İstismar bildiren grupta ilk hastalığm başlangıç yaşının, istismar bildirmeyen gruba göre; daha crkcn olduğu, kombine ilaç tedavisinin daha fazla kullamldığı, komorbid hastalık görülmc oranımn daha yüksek olduğu, özellikle PTSB'nin daha sık eşlik ettiği bulundu.istismar ile suisid vc homosid girişimleri arasında ilişki tespit edilmemiş olmasına rağmen; tekrarlayıcı suisid girişim sayısının istismar bildirenlerde daha fazla olduğii bulundu: Ayrıca istismar grubunun son bir içindeki aktivitesinin daha az olduğu tespit edilmiştirz Sonuç: Erken travmatik yaşantılar vc bipolar hastaliğiîl seyri arasındaki ilişkinin anlaşılması, olumsuz sonuçlarla İlgili riskleri aza İndirgeyecek önleyici ve erken müdahale edici yaklaşmların geliştirilmcsinc yol açacakt;r.
Özet (Çeviri)
Objective: There is growing awareness of the association between physical and sexual abuse and subsequent development of psychopathology, but little is known about the prevalence and long-term effects of childhood abuse in bipolar disorder. The aim of this study is to investigate the relationship of childhood physical and sexual abuse to adult bipolar disorder. Method: 50 female and 42 male Bipolar I or Il Disorder outpatients who were in remission (total score in Young Mania Rating Scale