Sağlıklı Anadolu manda sütlerinde siyalik asit düzeyinin belirlenmesi
Determination of sialic acid level in healthy Anatolian buffalo milk
  1. Tez No: 713681
  2. Yazar: EDANUR SERÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Büyüme ve gelişme faktörleri ile koruyucu molekülleri içeren süt, memelilerin doğum sonrası gelişiminde, organizmanın ihtiyacı olan enerji ve besin öğeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Manda sütü, zengin biyolojik aktif moleküller içeriğine sahip olması nedeniyle gerek insanoğlunun gerekse de manda yavrularının beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Siyalik asit, gerek insanlarda gerekse hayvanlarda hücrelerin normal fizyolojik işlevine katkıda bulunan amino şeker ailesidir. Sunulan tez çalışmasının amacı, laktasyon periyodunda bulunan sağlıklı Anadolu mandalarının sütlerinde siyalik asit düzeyinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Sunulan tez çalışmasında, Samsun ilinde halk elinde bulunan laktasyon periyodundaki 100 adet, 3-6 yaşlı mandadan alınan süt örnekleri kullanıldı. Mandaların dört ayrı meme lobundan alınan süt örneklerinde Kaliforniya mastitis test (CMT) ve sütte somatik hücre sayımı (SHS) gerçekleştirildi. CMT negatif ve SHS
Özet (Çeviri)
Aim: Milk, which contains growth and development factors and protective molecules, has an important place among the energy and nutrients needed by the organism in the postnatal development of mammals. Because of its rich content of biologically active molecules, buffalo milk has an important place in the nutrition of both human beings and buffalo offspring. Sialic acid is a family of amino sugars that contribute to the normal physiological function of cells in both humans and animals. The aim of the presented thesis is to determine the level of sialic acid in the milk of healthy Anatolian buffaloes in the lactation period. Material and Method: In the presented thesis study, milk samples taken from 100 buffaloes, 3-6 years old, in the lactation period, were used. California mastitis test (CMT) and milk somatic cell count (SHS) were performed on milk samples taken from four different mammary lobes of buffaloes. Healthy milk samples with negative CMT and SHS