3d surface texture and its effect on brand identity: A study in the military context
3B yüzey dokusu ve marka kimliğine etkisi: Askeri bağlamda bir çalışma
- Tez No: 713734
- Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, Endüstriyel Tasarım alanında dokuyu hem teknik/fonksiyonel bir özellik hem de bir marka algısı kaynağı olarak benimseyerek, yüzey dokusu ve marka kimliği arasındaki ilişkileri odağına almaktadır. Çalışma, Aselsan için bir ürün tasarımı vaka çalışması üzerinden askeri ürünler sektöründeki bu ilişkileri incelemektedir. Ampirik yaklaşım benimsenerek, yüzey dokusu tasarımlarının katılımcılar tarafından görsel ve fiziksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk çalışmada görsel deneyimine odaklanıp, ikinci çalışmada hem görsel hem dokunsal deneyime odaklanılmıştır. Genel olarak amaç, marka kimliğini etkili bir şekilde iletmek için yüzey dokularının sahip olduğu çeşitli özelliklerinin nasıl manipüle edilebileceğini araştırmaktır. Araştırma sürecinde yüzey dokularının formu, yerleşim varyasyonları, sahip oldukları boyut farklılıkları ve yerleşim yoğunlukları gibi özellikler incelenmiştir. Sonuçlar, manipüle edilen yüzey dokusu özelliklerinin marka algısını etkilemede etkili olduğunu göstermektedir. İlgili firmanın marka kimliğine özel değerlendirme sonucunda, yüksek yoğunlukta konumlandırılma ve yüzey üzerinde çıkıntılar olarak yerleşimi öne çıkmaktadır. Ek olarak, araştırma, tanımlanmış marka imajının iletişimine yardımcı olma amacıyla askeri ürünler sektörü içindeki veya sektör dışındaki tasarımcılar ve mühendisler için 3B doku kullanımına ilişkin kararlarına yardımcı olmayı, yeni bir 3B yüzey dokusu verisi yöntemi ve örnekleri sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on relations between surface texture and brand identity in the field of Industrial Design, embracing texture as both a technical/functional characteristic and a source of brand perception. The work examines these relations within the military products sector, through a case study of a product design for the Turkish product manufacturer Aselsan. An empirical approach is taken, involving the evaluation of visual and physical surface texture designs by participants. The study was carried out in two stages. The first study focused on visual experience, and the second study focused on both visual and tactile experience. Overall, the aim is to investigate how various aspects of surface texture may be manipulated to communicate brand identity effectively. During the research process, surface texture features including the form of the surface textures, variations in the settlements on the surface, size differences, and settlement densities were examined. The results show that the manipulated surface texture features have an effect on brand perception. As a result of the evaluation specific to the brand identity of the relevant company, the following texture features come to the fore: high density positioning and their presentation as protrusions. Additionally, the research seeks to provide a new method and examples of 3D surface texture evaluation and data suitable for designers and engineers within or outside the military products sector to assist their decisions on 3D texture definition to help communicate a defined brand image.