4-10 yaş aralığındaki çocuklarda yapılmış olan atravmatik restoratif tedavili dişlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of atraumatic restorative treated teeth in children aged 4-10
  1. Tez No: 713735
  2. Yazar: DUYGU ÖZAK MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELİM BOTSALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diş çürükleri, asit üreten bakteriler ile fermente olabilen karbonhidrat arasındaki karmaşık bir etkileşim ile dişler ve tükürük gibi birçok konakçı faktör arasında zamanla oluşmakta ve diş dokusunda harabiyete yol açan lokal madde kaybıyla başlamaktadır. Son yıllarda, çürük dişlerin tedavisinde yeni bir yaklaşım ortaya koyan“minimal invaziv diş hekimliği ”tanımlanmıştır. Kanıta dayalı bu diş hekimliği yaklaşımı, hasta konforu ve diş dokularına saygı duyan operatif restoratif girişimleri tanımlamaktadır. Bir çok ülkeyi ve binlerce insanı etkileyerek küresel bir kamu tehdidi haline gelen Covid 19' un iletim yolları doğrudan temas, damlacık ve olası aerosol aktarımlarıdır. Ülkemizi ve dünyayı etkileyen Covid 19 nedeniyle aerosol oluşturmayan minimal invaziv tekniklere daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Minimal invaziv tekniklerden biri olan atravmatik restoratif tedavi (ART) tekniği, çürüğün el aletleri kullanılarak uzaklaştırılması ve hazırlanan kavitenin adeziv özelliğe sahip bir restoratif materyal ile restore edilmesi prensibine dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı ART ile yapılmış sınıf I ve sınıf II restorasyonların 12 aylık dönemde klinik başarısının retrospektif olarak incelenmesidir. Bu tez çalışmasında Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalında 2019-2020 yılları arasında toplamda 145 adet dişe uygulanan ART restorasyonlarından takipler sırasında ulaşılabilen 117 diş retrospektif olarak değerlendirildi. Dişler restorasyon tipine göre tek yüzlü olanlar sınıf I, birden fazla yüzeyi olanlar sınıf II olarak sınıflandırıldı. Klinik değerlendirme; retansiyon, kenar uyumu, sekonder çürük ve postoperatif hassasiyet kriterlerinin incelenebildiği modifiye USPHS kriterlerine göre yapıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 24.0 paket programı kullanıldı. Elde edilen veriler Kolmogrov Simirnov Testi sonucunda nonparametrik olduğu anlaşılıp, nonparametrik testlerden Mann Whitney U testi, Fredman Testi ve Wilcoxson Testi ile değerlendirildi. 12 aylık takibi yapılan ART restorasyonların değerlendirildiği bu çalışmada, değerlendirmeye alınan sınıf I ve sınıf II ART restorasyonları klinik olarak tatmin edici başarı seviyelerinde olduğu görüldü. Değerlendirilen restorasyonlar arasında değerlendirme kriterleri arasında istatistiksel fark olduğu görüldü. Sınıf I ve sınıf II ART restorasyonları arasında sınıf I restorasyonların daha iyi skorlar aldığı ve modifiye USPHS kriterleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık olduğu tespit edildi. Teknik hassasiyet gerektiren operatöre ve çevresel koşullara daha bağlı olan sınıf II restorasyonların sınıf I restorasyonlara göre daha az başarılı olduğu sınıf I ART restorasyonların geleneksel yöntemlere alternatif bir tedavi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Dental caries occurs over time through a complex interaction between acid-producing bacteria and fermentable carbohydrates and many host factors, such as teeth and saliva, and begins with local loss of substance that leads to destruction of dental tissue. In recent years,“minimally invasive dentistry”has been defined, which introduces a new approach to the treatment of decayed teeth. This evidence-based approach to dentistry describes operative restorative interventions that respect patient comfort and dental tissues. The transmission routes of Covid 19, which has become a global public threat by affecting many countries and thousands of people, are direct contact, droplet and possible aerosol transfers. Due to Covid 19, which affects our country and the world, more attention should be paid to minimally invasive techniques that do not create aerosols. Atraumatic restorative treatment (ART), one of the minimally invasive techniques, is based on the principle of removing the caries using hand tools and restoring the prepared cavity with an adhesive restorative material. The aim of this study is to retrospectively examine the clinical success of class I and class II restorations made with ART over a 12-month period. In this thesis, 117 teeth that could be accessed during follow-ups from ART restorations applied to a total of 145 teeth between 2019-2020 in Selçuk University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics were evaluated retrospectively. The teeth were classified as unilateral class I and multi-faceted class II according to the restoration type. Clinical evaluation; The criteria of retention, marginal compliance, secondary caries and postoperative sensitivity were evaluated according to the modified USPHS criteria. SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis. The data obtained were found to be nonparametric as a result of the Kolmogrov Smirnov Test and were evaluated with the Mann Whitney U test, Fredman Test and Wilcoxson Test which are nonparametric tests. In this study, in which ART restorations with 12-month follow-up were evaluated, class I and class II ART restorations were found to be at clinically satisfactory levels of success. It was observed that there was a statistical difference between the evaluation criteria among the evaluated restorations. It was determined that class I restorations had better scores between class I and class II ART restorations and there was a statistically significant difference between modified USPHS criteria. It can be said that class II restorations, which require technical precision and are more dependent on the operator and environmental conditions, are less successful than class I restorations, and class I ART restorations are an alternative treatment to traditional methods.