Modernleşme düşüncesinde sentezci bir tutum: Teârüf-i Müslimîn Dergisi'nde ilerleme, kadın ve milliyetçilik
A synthesizing approach to modernization theory: Progress, woman and nationalism in the Teârüf-i Müslimîn Journal
  1. Tez No: 713763
  2. Yazar: NİSANUR ÇEKMECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİD ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Batı'da başlayan modernleşme teşebbüsleri zaman içerisinde Osmanlı ve İslâm dünyasına etki etmiş, Müslümanlar askeri, siyasi, ekonomik, kültürel ve fikri açılardan Batı'nın etkilerine maruz kalmıştır. Müslüman aydınlar bunun neden olduğu kötü vaziyetten, zulümden ve emperyalist etkilerden kurtulmak için bir ilerleme modeli geliştirmeyi hedeflemişlerdir. Bu hedef doğrultusunda kullanılan en etkin organ ise dergilerdir. Teârüf-i Müslimîn Dergisi; Rusya Müslüman Türk aydınları tarafından İstanbul'da çıkarılan ilk dergi olması ve modern meseleleri“sentezci bir yaklaşımla yeniden yorumlaması”bakımından dönemin öne çıkan süreli yayınlarındandır. Tezimizde Teârüf-i Müslimîn dergisinde hâkim olan sentezci yaklaşımların tutarsızlıklarına dikkat çekilmiş, genel olarak modernleşme sürecinin dergi yazarlarının düşünce dünyalarına etkileri tetkik edilmiştir. Dergide tartışılan ilerleme, kadının sosyal statüsü ve milliyetçilik fikirlerinin hem Osmanlı aydınları hem Rusya Müslüman Türkleri tarafından ele alış biçimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The modernization process that began in the West impacted the Ottoman Empire and the Islamic world and the Muslims were exposed to the challenges of the West in terms of military, political, economic, cultural, and ideological aspects. Therefore, to be able to respond to the predicament and oppression that was caused by Western imperialism, Muslim intellectuals aimed to develop a model of progress. Journals were the most influential instruments that were used to attain this aim. The Teârüf-i Müslimîn is the first journal that was issued in Istanbul by Muslim Turkish intellectuals of Russia to this end. Another remarkable point is that the Teârüf-i Müslimîn reinterpreted modern problems of its time by embracing a synthesizing approach. In this thesis, I, touch upon the contradictions of the synthesizing approach in the Teârüf-i Müslimîn and, mainly, examine the impacts of the modernization process on the thoughts of the authors of the journal. Besides, I discuss how both Ottoman intellectuals and the Muslim Turkish of Russia dealt with the issue of progress, the social status of women, and nationalist ideas through articles published in the Teârüf-i Müslimîn journal.