Toplumcu gerçekçiliğin çocuk edebiyatı eserlerine yansıması: Behiç Ak ve Christine Nöstlinger örneği
Reflection of social realistic in children's literature works:The case of Behiç Ak and Christine Nöstlinger
- Tez No: 713764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA DUMANLI KADIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Behiç Ak ve Christine Nöstlinger'in çocuk kitapları toplumcu gerçekçi sanat anlayışı yönünden incelenmiştir. Çalışmada her iki yazarın da eserlerinde bulunan toplumcu gerçekçi izlekler tespit edilmiştir. Kaynağını Marksizm'den alan toplumcu gerçekçi sanat anlayışı ilk olarak Rusya'da ortaya çıkar. Farklı ülkelerde farklı zamanlarda ürünler ortaya koyan toplumcu gerçekçi yazarlar Türkiye'de cumhuriyetin ilk yıllarında şiir, roman ve hikâye gibi edebi türlerde eserler verirler. Daha sonraları bu alanda nicelik ve nitelik yönünden yetkin eserler verilmeye başlanır. Toplumcu gerçekçi anlayışta yazar sadece bulunduğu döneme ışık tutmaz, sadece bulunduğu dönemin sorunlarını dile getirmez. Yazar aynı zamanda topluma ideal olanı da vermeye, okuyucuya doğruyu göstermeye çalışır. Behiç Ak ve Christine Nöstlinger kitaplarında bir taraftan toplumun aksak yönlerini, yozlaşan ve tüketilen değerlerini ortaya koyarken diğer taraftan ideal olanı ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, children's novels of Behiç Ak and Christine Nöstlinger are examined in terms of socialist realistic art understanding.In this study, socialist realistic themes found in the works of both authors were determined. The socialist realistic understanding of art which originated from Marxism first appeared in Russia. Socialist demonstrating products at different times in different countries realistic writers of poetry in the early years of the republic in Turkey, novels and works of literary genres such as stories they give. Later, competent works in terms of quantity and quality are started to be given in this field. In a socialist realistic understanding, the author does not only shed light on the period he is in, he does not only express the problems of his time. The author also tries to give the ideal to the society and show the truth to the reader. Behiç Ak and Christine Nöstlinger reveal the imperfect aspects of society, their corrupt and consumed values on the one hand and the ideal on the other.