Corporate culture as a management tool: an observational study in Akbank
Bir yönetim aracı olarak kurum kültürü: akbank'a yönelik bir gözlem çalışması
- Tez No: 713831
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSELİ USLUATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda kurumlar başarılı olabilmek için her alanda daha fazla başarıyı hedefleyen yeni yaklaşımları benimsemek zorunda oldukları gerçeğiyle karşı karşıya gelmişlerdir; bunun bir sonucu olarak insan unsuru kurumlardaki en önemli öğe olarak tekrar gündeme gelmiştir. Birçok kurum sosyal ve kültürel faktörlerin çalışanlarının motivasyonu ve performansı üzerindeki etkisini anlamaya çalışmakta ve etkinlik söz konusu olduğunda bu faktörleri göz önünde bulundurmaktadır. Endüstriyel etnograflar ve sosyal antropologlardan başlamak üzere, çok farklı disiplinlerden gelen pek çok bilim adamı kurumsal kültür konusuna ilgi göstermişlerdir. Farklı uzmanlık alanları ve konuya eğilmekteki çeşitli sebep ve yaklaşımlar, kavramlar üzerinde değişik görüşler oluşmasına yol açmıştır. Bu tezde, çeşitli tanımlamaları, teorileri ve araştırmalardan alınan farklı sonuçları kapsamlı ancak seçici olarak sunmak hedeflenmektedir. Çalışmanın amacı kurumsal kültürün bir kurumu anlatmakta kullanılan bir metafor mu, yoksa kurumun üyelerini yönlendirmekte kullanılan bir araç mı olduğu konusundaki tartışmalara katkıda bulunmaktır. Sonuç olarak, kurumsal kültürün etkin bir şekilde kullanıldığında kurum üyelerinin tarihi, paylaşılan değerleri ve davranış normlarını öğrenebileceği bir ortam oluşturabileceği ve böylece etkin bir yönetsel araç olabileceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decades, organizations faced the reality that they must adopt new approaches that aim at more and more quality in every aspect of their working lives in order to be successful; thus, the human factor has re-appeared as the most important element in organizations. Many organizations slowly or quickly are understanding the importance of the social and cultural factors that might affect the motivation and performance of their employees and are taking these into account when effectiveness is in question. Beginning with industrial ethnographers and social anthropologists, many scholars from a vast variety of disciplines paid and are paying attention to the corporate culture. Different professional training and different reasons to explore the subject result in disagreements on the concepts. This thesis aims to integrate different definitions, theories, and findings on organizational culture, trying to be both inclusive and selective. This work may contribute to the discussion whether corporate culture is a management tool that guides the members of an organization, or a metaphor used to describe an organization. The conclusion suggests that corporate culture which establishes the environment in which members learn the history, shared values and behavioral norms of the organization and sets boundaries that influence the conversations, actions, even the thoughts of the members, can be an effective management tool. Techniques used are (1) secondary research for the first part of this work, (2) primary research which involves a case study; using the suggested observation methods by Deal and Kennedy (1992) and Schein (1999).