Technology Management in Automotive Industry in the Field of Hybrid Electric Vehicle
Otomotiv endüstrisinde hibrit elektrikli araç alanında teknoloji yönetimi
- Tez No: 713832
- Danışmanlar: PROF. DR. PAUL MAROPOULOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bath
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yeni yüzyılda birçok çevre ve kaynak yetersizliği sorunu çözülmeyi beklemektedir. Çevreyle ilgili endişelerdeki artış otomotiv endüstrisini yeni, yüksek verimli, daha iyi yakıt ekonomisi ve çevre dostu temiz araçları araştırmaya yöneltmektedir. Günümüzün son derece rekabetçi iş dünyasında, yeni teknolojik başarılar, inovasyonun pazar taleplerinin, belirsizliklerinin ve risklerinin tanımlanması bağlamında yönetilmesiyle sağlanmaktadır. Otomotiv üreticileri rakiplerini izlemenin yanı sıra rekabetçi kalabilmek için yeni araç konseptleri veya hizmetleri yaratmalı, müşterilerin beklentilerini, yönetmelikleri ve mevzuatı da dikkate almalıdır. Hibrit Elektrikli Araçlar (HEV), geleneksel araçların sunduğu uzun menzil ve mevcut altyapının sağladığı kolaylıklarından ödün vermeden hava kirliliğini azaltma ve yakıt ekonomisini iyileştirme potansiyeline sahiptir. HEV'ler genellikle seri veya paralel hibrit olarak sınıflandırılır. Bir seri hibrit araç, temel olarak, pilleri şarj etmek için yerleşik bir güç kaynağına sahip bir elektrikli araçtır. Paralel hibrit bir araçta, aracı aynı anda sürmek için motor ve elektrik motoru kullanılabilir. Hibridizasyon seviyesine, elektrik motorunun/jeneratörün rolüne ve motora bağlı olarak paralel hibrit araçların çeşitli olası konfigürasyonları vardır. Çalışmada, HEV'lerin ana bileşenlerinden olan rejeneratif frenler, enerji depolama sistemi ve aktarma organı mimarileri gözden geçirilerek, hibridizasyon ile ne kastedildiği açıklanmıştır. Daha sonra inovasyon yönetimi ve yıllar içinde geliştirilen modeller incelenmiştir. Son olarak, otomotiv endüstrisine uyarlanabilecek bir teknoloji yönetim modeli geliştirilmiş ve zorlukları gösterilmiştir. Bu çalışmanın temel odak noktası, hibrit elektrikli araçların teknoloji yönetimi modellerini ve zorluklarını, geliştirme ve tasarım kriterlerini araştırmak ve anlamak ve son olarak hibrit araçlar için benimsenebilecek bir teknoloji yönetimi yöntemi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
In the new century, many environmental and resource insufficiency problems are waiting to be solved. The increase in environmental concerns is leading the automotive industry to search for new, high-efficiency, better fuel economy and environmentally friendly cleaner vehicles. In today's highly competitive business world, new technological achievements are achieved by managing innovation in the context of identifying market demands, uncertainties and risks. Automotive manufacturers must not only monitor their competitors, but also create new vehicle concepts or services to remain competitive, taking into account customers' expectations, regulations and legislation. Hybrid Electric Vehicles (HEVs) have the potential to reduce air pollution and improve fuel economy without compromising the long range offered by conventional vehicles and the convenience of existing infrastructure. HEVs are generally classified as either series or parallel hybrids. A series hybrid vehicle is basically an electric vehicle with a built-in power source to charge the batteries. In a parallel hybrid vehicle, the engine and electric motor can be used to drive the vehicle simultaneously. There are several possible configurations of parallel hybrid vehicles, depending on the hybridization level, the role of the electric motor/generator and the engine. In the study, regenerative brakes, energy storage system and powertrain architectures, which are the main components of HEVs, are reviewed and what is meant by hybridization is explained. Then, innovation management and models developed over the years are examined. Finally, a technology management model that can be adapted to the automotive industry has been developed and its difficulties have been demonstrated. The main focus of this study is to research and understand the technology management models and challenges, development and design criteria of hybrid electric vehicles, and finally to develop a technology management method that can be adopted for hybrid vehicles.