Dimethyl Sulfoxide'in kan-beyin bariyeri üzerine etkisi
- Tez No: 71388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. ZİYA ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
24 ÖZET Bu çalışma, kan-beyin bariyerini açıp açmadığı halâ tartışma konusu olan DMSO'nun etkisine açıklık getirmek üzere planlanmıştır. Birçok merkezi sinir sistemi hastalıkları ve beyin tümörlerinin tedavisinde, kemoterapinin etkinliğini arttırmak için, kan-beyin bariyeri geçirgenliğini arttırmaya yönelik çeşitli metotlar denenmektedir. Bu metotlar m çoğunda bazı nörolojik bozukluklar ortaya çık maktadır- Buna karşın kan-beyin bariyeri üzerine etkili olduğu ileri sürülen DMSO'nun görünür hiçbir bozukluk yapmadığı belirtilmiştir. Bu görüşten hareketle biz de DMSO ile kan-beyin bariyeri geçirgenliğinin ne yönde etkilendiğini araştırdık. Deneyler erkek Wis t ar sıçanlar üzerinde yapıldı. DMSO etki sini araştırmak üzere iki ayrı konsantrasyonu kullanıldı (%15 ve %20). Deneylerimiz iki ana grupta aşağıdaki şekilde planlandı. 1- Kontrol Grubu 2- DMSO grubu a) İntravenöz verilenler, b) intraperitoneal verilenler. c) Hem i.venöz, hem i. peritoneal verilenler, d) A.carotis externadan verilenler. DMSO'nun intravenöz, intraperitoneal, hem i.p hem i.v. bir-25 - likte uygulandığı grup hayvanlarında kan basıncında hafif bir düşme görüldü ancak bu anlamlı bulunmadı. Değişik yollarla enjekte edilen bütün grup hayvanlarında 1 hayvan dışında kan-beyin bariyerinin E-B. ya karşı geçirgenliğinde bir değişme izlenmedi. Bizim ve diğer bazı araştırıcıların bulgularına göre, kan-beyin bariyerinin geçir genliğini yalnızca küçük maddelere karşı arttırdığı ayrıca DMSOT nun kan-beyin bariyerini belli büyüklükteki moleküllere karşı açması durumunda, M.S. S. hastalıklarının ve beyin tümörünün tedavisinde kullanılan ilaçların beyne geçişini arttırmak için kullanılabilecek bir yol olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
-26- SUMMARY The aim of this study was to investigate the effect of DMSO on the blood-brain barrier since controversial results have been reported previously. In the treatment of central nervous system diseases and brain tumors; various methods that would increase the permeability of the blood-brain barrier have been introduced for to increase the possible effect of chemotherapy In most of these methods some neurological disorders have been observed. However, DMSO which is proposed to be effective without toxic effect on the blood-brain barrier has been reported. Based on this proposal we have studied the effect of DMSO on the blood-brain barrier. The experiments were carried out on male Wistar rats. Two different concentrations of DMSO (15 % and 20%) were used. The subgroups in these two groups was designed as follows: 1- Control group. 2- DMSO group: a) i.v. administration, b) i.p. c) both i.v. and i,p. administration d) administration via a.carotis externa.-27- A slight but insignificant decrease in blood pressure was observed in the i.v., i.p. and both i.v., i.p. administration of DMSO. No change was observed permeability of the blood-brain barrier for EB in the all the rats given DMSO via different routes. In the view of the results obtained in this study and previously published data, we conculed that DMSO may increase the permeability of the blood-brain barrier probably, only to small molecules and that it may be used in the treatment of the CNS. diseases and brain tumors as a chemical means to increase entry of drugs into the brain.