Conflict resolution processes towards ending ethno-nationalist conflicts: A comparative analysis of The Northern Irish and Turkey's Kurdish peace processes
Etno-ulusalcı çatışmaları sona erdirmede çatışma çözümü süreçleri: Kuzey İrlanda ve Türkiye'nin Kürt sorunu çözüm süreçlerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 713890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREW MUMFORD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu tez devletler, devlet dışı silahlı gruplar ve bağımsız üçüncü taraflar arasındaki çatışma çözümü çalışmalarını analiz etmektedir. Özelde Kuzey İrlanda ve Türkiye örnek olaylarına yoğunlaşmaktadır. Bu çalışma terör örgütlerine karşı yürütülen salt silahlı mücadelenin etno-ulusal temelli çatışmaları sona erdirmede yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın iddiası; bu yöndeki çatışmasız ve politik çözüm çabaları anlamak için, siyasi amaçlarını gerçekleştirmede şiddeti araç olarak kullanan etno-ulusalcı grupların analiz edilmesinin gerekli olduğu yönündedir. Ancak, mevcut akademik literatür etno-ulusalcı şiddeti sona erdirmede başvurulan politik yollara yeterince yer ayırmamıştır. Bu tez literatürdeki bu boşluğu İRA tarafından şiddete başvurulan Kuzey İrlanda sorunu ve PKK tarafından şiddete başvurulan Kürt sorununu karşılaştırmalı olarak analiz ederek doldurmayı hedeflemektedir. Bu iki sorun; benzer etnik ve bölgesel özelliklere, silahlı çatışma, siyasi çabalar ve barış süreçlerine sahip olması nedenleriyle araştırma konusu yapılmıştır. Benzerliklerine rağmen Kuzey İrlanda sorununda bir anlaşmaya varılmış, Kürt sorununda ise varılamamıştır. Farklı sonuçların nedenleri spesifik bir dönem üzerinden -çözüm çalışmalarının başlangıcından barış anlaşmalarına (ya da çözüm sürecinin başarısızlığa vardığı döneme) kadar olan dönemde- incelenmektedir. Bu dönem Kuzey İrlanda sorununda Provisional İRA grubunun kurulmasından, yani 'Troubles' (Büyük Sıkıntılar) döneminin 1969'da başlamasından 1998'de imzalanan Good Friday Agreement (Hayırlı Cuma Anlaşması) süresine kadar geçen dönemi içine almaktadır. Türkiye'deki sorun ise 1984'te PKK'nın ilk terör eylemiyle başlatılıp Temmuz 2015'te çatışma çözümü çabalarının sona ermesi ve şiddetin geri gelmesi arasındaki dönemi kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses conflict resolution efforts between states, sub-state armed groups and independent third parties during the explicitly ethno-nationalist conflicts in Northern Ireland and Turkey. It considers that a predominantly armed response by states towards terrorist groups is an inadequate method for ending ethno-nationalist conflicts. It argues that exploring ethno-nationalist groups who use violence as a tactic to pursue their political goals, provide a better approach to understanding nonviolent, political resolution attempts. However, the existing literature has paid relatively little attention to political attempts to bring their violent campaigns to an end. The thesis aims to close this gap through a comparative analysis of the Northern Irish conflict conducted by the Irish Republican Army (IRA), and the Kurdish conflict conducted by the Kurdistan Workers' Party (Partiya Karkerên Kurdistan) as these conflicts have similar ethnic and territorial issues, armed campaigns, political attempts and peace processes. The Northern Irish conflict reached an agreement, but the Kurdish conflict has not. The reasons for the different outcomes are assessed by concentrating on a specific timeframe that is between the beginning of peace efforts and a peace agreement (or the failure of a peace process). The period involves the term between the emergence of the Provisional IRA and so the beginning of the 'Troubles' in 1969 and the Good Friday Agreement (GFA) of 1998 for the Northern Irish conflict. The conflict in Turkey is examined from 1984 to 2015 since the latest conflict resolution efforts collapsed and violence returned in July 2015.