Comparison of BEST and LEED green building rating systems through cost based optimization
BEST ve LEED yeşil bina değerlendirme sistemlerinin maliyet bazlı optimizasyon metoduyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 713922
  2. Yazar: BENGİSU UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Binaların iklim değişikliği üzerindeki etkisi, büyük kaynak tüketimi ve kirlilik oluşumu nedeniyle yadsınamaz boyuttadır. Sınırlı kaynakların etkin kullanımının iyileştirilmesi ve yeşil binalar olarak adlandırılan çevre dostu binaların inşa edilmesi, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasında önemli bir yere sahiptir. Birçok ülkenin kendi yasalarına, farklı iklim koşullarına, benzersiz kültür ve geleneklerine, bina türlerine, bina yaşlarına ve geniş kapsamlı çevresel, ekonomik ve sosyal önceliklere göre uyarlanmış yeşil bina değerlendirme sistemleri bulunmaktadır. Bugün dünyada en popüler yeşil bina değerlendirme sistemi, ABD'nin LEED sistemidir. Türkiye, Ağustos 2019'da ulusal değerlendirme sistemi olan BEST'i geliştirmiştir. Bu çalışma, maliyet tabanlı bir optimizasyon kullanarak LEED ve BEST değerlendirme sistemlerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda tüm paydaşlara Türkiye'de yeşil bina sertifikalarını en az maliyetle elde etmek için malzeme seçiminde yararlanabilecekleri bir rehber olmayı amaçlamaktadır. Çalışmada optimizasyon aracı olarak LINGO kullanılmıştır. Maliyet verileri, elektrik ve su tüketim analizleri LINGO'ya aktarılmıştır. Optimizasyon modeli, Ankara'da bulunan bir vaka çalışması için ayrı ayrı 16 senaryo için çalıştırılmıştır. Sonuçlar, 10 yıl içinde konut sakinlerine kazandırdığı su ve elektrik tasarrufu düşünüldüğünde, BEST'in İyi ve Mükemmel seviyelerinin diğer seviyelerden daha uygun seçimler olduğunu göstermektedir. İyi seviyesi, Mükemmel seviyesine göre çok daha ucuz başlangıç maliyeti ve yüksek tasarruf miktarı ile en uygun seçimdir. 10 yıl sonra yatırım maliyetini karşılayan tek sertifika seviyesinin de İyi seviyesi olduğu görülmüştür. En az uygulanabilir seçim, en yüksek başlangıç maliyeti ve düşük tasarruf miktarı ile Çok İyi seviyesidir. Ayrıca sonuçlara göre, BEST'in herhangi bir seviyesi LEED Platin seviyesine ulaşamamaktadır, ancak LEED'in Onaylı, Gümüş ve Altın seviyelerine ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Buildings have significant effects on climate change due to vast resource consumption and pollution generation. Improving the effective use of limited resources and constructing environmentally friendly buildings are important in the realm of mitigations for climate change. Several countries have their green building rating systems tailored towards their regulations, distinctive climatic conditions, unique cultures and traditions, diverse building types and ages, or wide-ranging environmental, economic, and social priorities. Today in the world, the most popular green building rating system is based on the LEED system of USA. Turkey has developed its own rating system, BEST, in August 2019. This study aims to compare LEED and BEST rating systems using a cost-based optimization. The study also aims to propose a guideline to stakeholders while choosing the green building features to obtain green building certificates in Turkey at the least cost. In the study, an optimization model is developed in which cost-related data, electricity consumption, and water usage analyses are integrated. The model is solved using LINGO. The optimization model is run for case studies involving 4-, 5-, 7-, and 12-storey buildings in Ankara for a total of 16 scenarios. Results show that Good and Excellent certification levels of BEST are feasible choices considering water and electricity savings of residents over a period of 10 years. The Good certification level is the most feasible choice with its significantly cheaper initial cost with respect to Excellent level and considerably high savings. Moreover, the only certification level that compensates the investment cost after 10 years is the Good level. The least feasible choice is the Very Good level with the highest initial cost and considerably low savings. Furthermore, building systems/materials/equipment selected for any of BEST certification levels are not sufficient to achieve the Platinum level of LEED, but Certified, Silver, and Gold levels are achievable.