Designing and evaluating computer security threats detection using machine learning
  1. Tez No: 713923
  2. Yazar: YAHYA HAZIM AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez amacı, ağ saldırılarını sınıflandırmak ve tespit etmektir çünkü son on yılda kaydedilen birçok siber saldırı vardır, enerji, sağlık hizmetleri ve hatta havacılık gibi çeşitli sektörlerden birçok kuruluş, halihazırda yaygın olarak oluşturulmuş siber güvenlik stratejilerini uygulamıştır. antivirüs ve güvenlik duvarı teknolojileri ve saldırı tespit sistemleri. Dijital veri depolama giderlerini ve mevcut sistemlerin karmaşıklığını azaltmak için, bu tezin ana amacı, makine öğrenme algoritmalarını uygulayarak farklı akıllı saldırı tespit sistemlerinin çalışmasını simüle etmek ve dijital verileri azaltabilen bir filtreleme aracı oluşturmaktır. veri anlayışını geliştirirken mevcut ihtiyaçların% 20'sine depolama kullanımı. Bu hedeflere ulaşmak için, Kyoto Üniversitesi'ndeki siber olaylara dayanan bir kıyaslama veritabanı araştırıldı. Geleneksel olarak, saldırı tespit sistemleri üç farklı unsurdan oluşur: veri toplama,
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to recognize and identify cyber threats as there are many terror threats recorded in the last century, many companies from diverse industries such as oil, hospitals, and even transport have currently implemented data protection strategies consisting primarily of malware bytes and sandbox technologies and intrusion prevention systems. The main goals of this work are to model the management of several intellectual protection processes, integrate algorithms, and develop a filtering tool for reducing the usage of data knowledge to 20 percent of current requirements while improving data interpretation to decrease the cost of data collection and the complexity of existing systems. To achieve these goals