Phytoplankton response to south louisiana crude oil exposure: Determining impacts at individual, community, toxin production, enzymatic-activity and gene-expression levels
Güney louisiana ham petrol maruziyetine fitoplankton tepkisi: Bireysel, topluluk, toksin üretimi, enzimatik-aktivite ve gen-ekpresyon düzeylerindeki etkilerin belirlenmesi
- Tez No: 713940
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BARGU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Louisiana State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Meksika Körfezi'ndeki (GoM) Deepwater Horizon petrol sızıntısı önemli bir soruyu gündeme getirdi. Petrolün, dağıtıcının ve dağılan petrolün GoM ekosistemine ekolojik etkisi nedir? Önemli ve birçok araştırma çabaları bu sorunun yanıtlarına katkıda bulunmuştur. Ancak, döküntünün tüm ekolojik sonuçlarını daha iyi anlamak için, döküntünün deniz besin ağının tabanındaki etkisi incelenmelidir. Bu araştırma, dökülen petrolün, Güney Louisiana ham petrolünün (LSC), kimyasal dağıtıcının, Corexit® EC9500A ve dağılan petrolün GoM'deki fitoplankton toplulukları üzerindeki bireysel, topluluk, toksin üretimi, enzimatik ve gen ekspresyonu üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Bireysel düzeyde, fitoplankton boyutu ham petrole toleransı etkiledi, ancak taksonomik grup daha baskın bir kriter gibi görünüyordu. Genel olarak, diyatomlar ham petrole dinoflagellatlardan daha iyi tolerans gösterdi. Naftalin ve benzo(a)piren, fitoplankton üzerindeki ham petrol toksisitesini değerlendirmek için yalnızca vekil olarak kullanılamaz. Topluluk düzeyindeki etkiler, oligotrofik ve ötrofik koşullar altında araştırıldı. Diyatomlar, değerlendirilen her koşulda ham petrol maruziyetine karşı en yüksek toleransı gösterdi. Bununla birlikte, farklı diyatom grupları, farklı besin rejimleri altında farklı tepkilere sahipti. Besinlerin miktarı, ham petrole maruz kalma sırasında fitoplankton tepkisini büyük ölçüde etkiler. Ham petrol ayrıca GoM'nin ekolojik olarak önemli iki toksik fitoplankton türünün, Karenia brevis ve Prorocentrum minimumun toksin üretimini de etkiler. Ham petrole maruz kalan fitoplanktonlarda reaktif oksijen türlerinin aktive olduğu ortaya çıktı. Fitoplankton türleri ayrıca ham petrol maruziyeti altında lipid yapılarında oksidatif stres ve hasar belirtileri gösterdi. Bir gen ekspresyonu çalışması, ham petrolün, kontrol grubu ile ham petrol ile muamele edilmiş numuneler arasında seçilen genlerin ekspresyon seviyelerinde önemli bir farka neden olmadığını göstermiştir. Bu araştırma, GoM'deki fitoplankton ekolojisi ve aşırı çoğalma dinamikleri üzerindeki petrol sızıntılarının ve kirliliğin etki değerlendirmesi için temel veriler sağlar. Bu veri kümeleri, bölge hakkında mevcut bilimsel bilgilere önemli ölçüde katkıda bulunur ve petrolün GoM'deki deniz planktonik ekosistemi üzerindeki etkisini daha fazla anlamaya çalışan sonraki araştırma çabaları için temel bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
The Deepwater Horizon oil spill in the Gulf of Mexico (GoM) raised an important question. What is the ecological impact of the oil, the dispersant, and the dispersed oil to the GoM ecosystem? Significant and varying research efforts have contributed answers to this question. However, to better understand the complete ecological consequences of the spill in the GoM, the impact of the spill at the base of marine food web should be examined. This research aims to understand impact of the spilled oil, South Louisiana crude oil (LSC), the chemical dispersant, Corexit® EC9500A, and the dispersed oil on phytoplankton communities in the GoM at individual, community, toxin-production, enzymatic, and gene-expression levels. At the individual level, phytoplankton size influenced tolerance to crude oil, but taxonomic group seemed to be a more predominant criterion. In general, diatoms showed better tolerance to crude oil than dinoflagellates. Naphthalene and benzo(a)pyrene cannot be solely used as surrogates to assess crude oil toxicity on phytoplankton. Community-level effects were investigated under oligotrophic and eutrophic conditions. Diatoms showed the greatest tolerance to crude oil exposures under every condition that was assessed. Nevertheless, different diatom groups had distinct responses under different nutrient regimes. The amount of nutrients greatly influences phytoplankton response during crude oil exposure. Crude oil also affects toxin production of two ecologically important toxic phytoplankton species of the GoM, Karenia brevis and Prorocentrum minimum. It was revealed that reactive oxygen species are activated in phytoplankton exposed to crude oil. Phytoplankton species also displayed signs of oxidative stress and damage in their lipid structure under crude oil exposure. A gene expression study indicated that crude oil does not cause significant difference in the xii expression levels of selected genes between the control group and samples treated with crude oil. This research provides essential data for impact assessment of oil spills and pollution on phytoplankton ecology and bloom dynamics in the GoM. These datasets contribute substantially to existing scientific knowledge about the region and provide baseline information for subsequent research efforts that seek to further understand the impact of oil on the marine planktonic ecosystem in the GoM.