El hombre caído y el ángel masculino en la literatura peninsular del siglo XIX
19. Yüzyıl İspanyol Edebiyatı 'Düşmüs Adam' ve 'Erkek Melek'
- Tez No: 713939
- Danışmanlar: PROF. DR. LOU CHARNON-DEUTSCH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İspanyolca
- Üniversite: State University of New York at Stony Brook
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tez on dokuzuncu yüzyıl İspanyol kültüründe daha önce keşfedilmemiş iki kavramı, 'düşmüş kadın' ve 'erkek melek' kavramlarını incelemektedir. BenitoPérezGaldós'unTormento (1884), Fortunata y Jacinta (1886-7) ve Tristana (1892) gibi kanonik metinlerinde,JacintoOctavioPicón'unDulce y Sabrosa (1891),EmiliaPardoBazán'ınLos Pazos de Ulloa (1886), LeopoldoAlas“Clarín”inLa Regenta (1884) ve Su único hijo (1891) adlı eserlerinde bu iki kategoriyi araştırıyor; 19. yüzyıl boyunca, özellikle kadınlara uygulanan yaygın terimlerden ikisi - 'evdeki melek' ve 'düşmüş erkek' - bu figürlerin erkek analogları olup olmadığı ve varsa, anlatısal olarak nasıl ele alındığı sorusunu gündeme getirmektedir. Bu tez, benzer erkek figürlerin varlığını ve onları kadınlardan ayıran ortak özelliklerini araştırır. Çalışmanın ana sonucu, erkeklerin de toplum tarafından kendilerine dayatılan yasaları çiğneyerek“başarısız”olduğudur. Düşmüş erkeklerin üç kategorisi, kadınlara ve cinselliğe ilişkin statülerine göre analiz edilir: sözde“calaveralar”veya donjuan gibi davranan bekar erkekler, zina yapan erkekler ve düşmüş rahipler. Tıpkı düşmüş kadınların durumunda olduğu gibi, bu erkekler ihlalleri için cezalandırılır ve bazı günahkarlar bu ahlaki yenilenme yolculuğunda başarılı olamayacak olsa da, onları rehabilite etmek için danışmanları olarak hizmet eden diğer karakterlerle etkileşime girerler. Evin dişi meleğiyle ilişkilendirilen özelliklerin çoğu erkek melek figüründe de mevcuttur: nezaket, fedakarlık, sabır, cinsel istek eksikliği, kutsal bir kurum olarak evliliğe saygı ve babalık içgüdüleri. Bununla birlikte, erkek ve kadın figürleri arasındaki temel fark, diğer erkekler tarafından izlenecek bir model olarak hareket etmesi beklenmeyen erkek melekte ima edilen olumsuz çağrışımlardır. Son olarak, bu çalışma aynı zamanda anlatıcıların düşmüş erkeklerle ilgili rolüne ve tutumuna odaklanarak, karakterlerin hem ihlallerine hem de cezalarına nasıl tepki verdiklerini inceler. Önemli bir şekilde, bazı anlatıcılar karakterlerinin ahlaki kusurlarını görmezden gelirken, diğerleri düşmüş meleğin davranışını şiddetle eleştirir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines two previously unexplored concepts in Spanish nineteenth-century culture, those of the fallen man and the male angel. It explores these two categories in canonical texts such as Tormento (1884), Fortunata y Jacinta (1886-7), and Tristana (1892) by Benito Pérez Galdós; Dulce y Sabrosa (1891) by Jacinto Octavio Picón, Los Pazos de Ulloa (1886) by Emilia Pardo Bazán; and La Regenta (1884) and Su único hijo (1891) by Leopoldo Alas“Clarín”. During the nineteenth century, two of the more common terms applied specifically to women— 'angel in the house' and 'fallen woman' — raise the question whether there were male analogues to these figures and, if so, how they are treated narratively. This dissertation argues for the existence of similar male figures and explores their common characteristics differentiating them from their female counterparts. The main conclusion of the study is that men also“fall”by breaking the laws imposed on them by society and that there are consequences. Three categories of fallen men are analyzed according to their status in relation to women and sexuality: the so called“calaveras”or single men who act like donjuanes, adulterous men, and fallen priests. Just as in the case of fallen women, these men are punished for their transgressions, and interact with other characters who serve as their advisors in order to rehabilitate them, although some of the reprobates will not succeed in this journey of moral regeneration. The figure of male angel is also explored since most of the characteristics associated with the female angel of the house are present in her male counterparts: kindness, abnegation, patience, lack of sexual desire, respect for matrimony as a holy institution, and paternal instincts. However, the main difference between male and female figures are the negative connotations implied in the male angel, who does not seem to be expected to act as a model to follow by the rest of men. Finally, this study also focuses on the role and attitude of narrators with regard to fallen men, examining how they react to both the characters' transgressions and their punishments. Significantly some narrators will dismiss the moral flaws of their characters while others are strongly critical of the behavior of the fallen angel.