COVID-19 pandemisinin tıp fakültesi üçüncü sınıf öğrencilerinin profesyonellik tutumları üzerine etkisi
The impact of COVID-19 pandemic on professional attitudes of third-year medical students
  1. Tez No: 713943
  2. Yazar: ESRA ÇINAR TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada Covid-19 pandemisinin tıp fakültesi üçüncü sınıf öğrencilerinin profesyonellik tutumları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencileriyle kesitsel bir çalışma yapıldı. Çalışmaya 329 gönüllü öğrenci katıldı. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu ve Pensilvanya State Üniversitesi Tıp Fakültesi profesyonellik tutum ölçeği kullanıldı. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 21.32±2.21, %50.5'i (n=166) kadın, ve %61.7'sinin (n=203) tıp fakültesini tercih nedeni hayal/ideal ve insanlara yardım etme isteği idi. Öğrencilerin profesyonellik tutum puanları hesap verebilirlik 30,36±4,26, zenginleştirme 25,84±3,53, hakkaniyet 18,23±2,39, onur ve şeref 36,39±4,21, özgecilik 13,04±1,94, ödev 22,23±2,87 ve saygı için 8,95±1,34 bulundu. Cinsiyet, program, uyruk ve ailede doktor bulunma durumunun tutum puanları üzerine anlamlı etkisi yoktu (p>0.05). Tıp fakültesini hayali/ideali olduğu için ve insanlara yardım etmek için tercih etmiş olan öğrencilerin tutum puanları diğer nedenlerle tercih yapan öğrencilerden anlamlı şekilde daha yüksekti (p0.05). Saygı alt boyutuna ait puanlar yıl kaybı olmayan öğrencilerde anlamlı şekilde daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to investigate the effect of Covid-19 pandemic on the professional attitudes of third year medical students. Method: A cross-sectional study was carried out with third year students of the Atatürk University Faculty of Medicine. 329 volunteer students participated to the study. A sociodemographic information form and a professional attitude scale from Pennsylvania State University School of Medicine were used as data collection tools. Results: The mean age of the students was 21.32±2.21 and 50.5% (n=166) of them were women. 61.7% of students (n=203) preferred medical school because of their ideal and desire to help people. Students' professional attitude scores were found as for accountability 30.36±4.26, enrichment 25.84±3.53, equity 18.23±2.39, honor and integrity 36.39±4.21, altruism 13.04±1.94, duty 22.23±2.87 and respect 8.95±1.34. Gender, program, nationality and whether there is a doctor in the family or not had no significant effect on attitude scores (p>0.05). The attitude scores of the students who preferred medical school for ideal and the desire to help people were significantly higher than those who preferred it for other reasons (p0.05).