Ailesel akdeniz ateşi hastalarında mikroRNA-204-3P, mikroRNA-223-3P, deltex1, sitotoksik T-lenfosit ile ilişkili antijen geni-4'ün önemi
The importance of microRNA-204-3p, microRNA-223-3P, deltex1, cytotoxic T-lymphocyte related antigen gene-4 in Familial Mediterranean Fever patients
  1. Tez No: 713942
  2. Yazar: RAMILA HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ailesel Akdeniz ateşi (AAA) dünyada en sık görülen kalıtsal otoinflamatuar bir hastalıktır. Yeni nesil dizileme birçok yeni varyant tanımladı, ancak bunların klinik ilişkileri büyük ölçüde bilinmiyor ve yorumlanmalarını engelliyor. Teşhis, hastalık şiddetinin değerlendirilmesi ve tedaviye yardımcı olabilecek fonksiyonel testler ve biyobelirteçler geliştirilme aşamasındadır. Bu tez projesindeki amacımız; AAA hastalarında serum miR-204-3p, miR-223-3p, plazma pyrin, deltex (DTX1), CTLA4 düzeylerinin etkinliği değerlendirilerek hastalığın patogenezi ve progresyonu ile ilişkisini araştırmaktır. 48 AAA'li çocuk ve 36 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Serum miR204-3p ve miR-223-3p düzeyleri PCR yöntemi ile plazma pyrin, DTX1, CTLA4 düzeyleri sandviç ELISA yöntemi ile ölçüldü. Plazma CTLA4 düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel anlamlılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) is the most common inherited autoinflammatory disease in the world. Next-generation sequencing has identified many novel variants, but their clinical relevance is largely unknown, precluding their interpretation. Diagnosis, assessment of disease severity, and functional tests and biomarkers that may aid treatment are under development. Our aim in this thesis project is to evaluate the efficacy of serum miR-204-3p, miR-223-3p, plasma pyrin, deltex (DTX1), CTLA4 levels in FMF patients and to investigate their relationship with the pathogenesis and progression of the disease. 48 children with FMF and 36 healthy children were included in the study. Serum miR-204-3p and miR-223-3p levels were measured by PCR method and plasma pyrin, DTX1, CTLA4 levels were measured by sandwich ELISA method. There was no statistical significance between the groups in plasma CTLA4 levels.