Endonasal girişimler sırasında karşılaşılan yapılar ile viscerocranium arasındaki ilişkinin radyolojik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the relationship between structures encountered during endonasal procedures and the viscerocranium by radiological methods
- Tez No: 713946
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nazal kavitenin lateral duvarını oluşturan nazal konkalar endonazal girişimlerin planlanması sırasında büyük öneme sahiptir. İskeletsel çene sınıflarıyla nazal konkaların hacimleri arasındaki ilişkiyi araştıran bu tez çalışmasında her üç iskeletsel çene sınıfına ait 50'şer bireyin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinden üç boyutlu yeniden yapılandırma tekniği ile hacim ölçümleri yapılmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS 23 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. İskeletsel sınıf II'ye ait bireylerin nazal konka hacimleri diğer iki sınıfa ait bireylerin nazal konka hacimlerinden küçük bulunmuştur. Nazal konka hacimleri birbirleriyle hacimsel korelasyon gösterirken, maksiller sinüs hacimleri de birbirleri ile hacimsel korelasyon göstermiştir. Ayrıca erkek cinsiyetinde nazal konka hacimlerinin kadınlara oranla daha büyük olduğu görülmüştür. Nazal konkalar ve maksiller sinüsler değişik yaş gruplarında en yüksek hacime ulaşırken, 61 ve üstü yaşlarda konkalar ve maksiller sinüsler en düşük hacime ulaşmışlardr. Çalışmamız konik ışınlı bilgisayarlı tomografinin burun içi yapıların değerlendirilmesinde de güvenle kullanabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The nasal turbinates that are located on the lateral wall of the nasal cavity holds great importance when planning endonasal procedures. This thesis study investigated the relationship between the skeletal classes and volumes of the nasal turbinates. Computed tomography images of 50 individuals belonging to each of the three skeletal classes were obtained and volume measurements were calculated using three-dimensional reconstruction technique. The data obtained in our study were analyzed with the SPSS 23 package program. This thesis study has shown that the nasal turbinate volumes of the skeletal class II individuals are the smallest. While nasal turbinate volumes showed volumetric correlation with each other, maxillary sinus volumes also showed volumetric correlation with each other. In addition, nasal concha volumes were found to be bigger in males than in females. While the nasal turbinates and maxillary sinuses reached the highest volume in different age groups, the turbinates and maxillary sinuses reached the lowest volume at the age of 61 and above. Our study also shown that CBCT imaging is a safe and reliable modality when assessing intranasal structures.