Fibrin yapıştırıcı ile sinir onarımı tekniğinin klasik epinöral sütur metodu ile karşılaştırılması
- Tez No: 44217
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL AYTEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Geliştirilmiş mikrocerrahi teknikleri sağlanabilmesine rağmen, periferik sinir yaralanmaları halen cerrahi bir problem olmaya devam etmektedir. Epinörium veya perinöriuma konan sütürler kompresyona neden olarak endonöral dokunun yönelimini bozmaktadır. Yetmişli yıllarda fibrin yapıştırıcı ve daha sonra iki komponentli formu geliştirildi. Amaç sinir anastomozu için daha iyi tekniğin geliştirilebilmesiydi. Sıçanların femoral sinir modeli kullanılarak, epinöral sütür, Tisseel ve 2 sütür ve TisseePin beraber kullanıldığı yöntemlerle periferik sinir anastomozu sağlandı. 30 adet Wistar cinsi, ağırlıkları 250-350 gr. olan sıçanlar bu üç gruba rastgele olacak şekilde bölündü. Femoral sinirler bilateral kesildiler ve 3 ayrı yöntemle; Grup 1:6 adet epinöral sütür ( 10/0 Ethilon), Grup 2:2 adet epinöral sütür+0,0 1 mi Tisseel,Grup 3: sadece 0,0 1 mi Tisseel ile tamir edildiler. Histolcj ik incelemeler her iki bacaktan postoperatif 2 1. ve 42. günlerde; nöroma oluşumu, yabancı cisim reaksiyonu, aksonal rejenerasyon ve miyelin oluşumunu ortaya koymak amacı ile yapıldı. Fibrin yapıştırıcı uygulanırken, fasiküllerin tam karşılıklı gelmesini sağlamalıdır. Yapıştırıcının oluşturacağı membran bir silindir gibi tamir bölgesini sarar ve epinöriumun istenmeyen penetrasyonunu ve fasiküllere sekonder kompresyon yapan skar oluşumunu engeller. Fibrin yapıştırıcının diğer avantajları: basit, kısa ve mikrocerrahi sütür yöntemiyle kıyaslandığında atravmatik olarak sinir anastomozu sağlamasıdır. Şu da unutulmamalıdır ki, fibrin yapıştırıcı direkt, uç-uca sinir anastomozlarmda yeterli gerilimi sağlayamadığından tek basma kullanılmamalıdır. Bir veya iki adet 10/0 nylon ile epinöral destek sütürü konulmalıdır. Bizim araştırmamızda, Grup 2(2 sütür+Tisseel)' nin sonuçları ; operasyon sûresinin kısalığı, basitliği, yabancı cisim reaksiyonun minimal olması, aksonal iyileşme ve düzgün akson dizilimi gibi nedenlerle diğer gruplardan belirgin şekilde daha iyi idi.Tisseel operasyon süresini kısaltmakta, zamandan tasarruf sağlamaktadır, ancak 2 adet epinöral 10/0 nylon sütür ile kombine edilmelidir, bu yöntem sinir lezyonlarının tamiri için oldukça değerli bir yöntemdir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY Despite the fine microsurgical techniques available, injuries to peripheral nerves are still a surgical problem. Sutures placed in the epineurium or perineurium cause compression, brushing and misdirection of endoneural tissue. The fibrin sealant was introduced in the early seventies and two components sealant was developed later. The aim was to find out better technique for nerve anastomoses. Peripheral nerve anastomoses were done using either epineurial sutures, Tisseel and two stay stitches combined with Tisseel in the rat femoral nerve model. The 30 adult Wistar rats weighing among 250-350 gm. were randomly allotted to one of three experimental series. The femoral nerve was sectioned bilateral and repaired by three methods; Group 1: 6 epineural sutures ( 10/0 Ethilon), Group 2: 2 epineural stay-stitches +0,01 ml Tisseel, Group 3: 0,01 ml Tisseel. Histological investigations were performed on both sides in 21 and 42 postoperative days to explore the possibility of occurring of neuroma, axonal organisation, foreign body reaction and myelin formation. Fibrin glue has to stabilize and maintain the apposition of fascicles obtained by proper orientation and manipulation under adequate magnification. The cylinder of glue formed around the repair site is a membrane that prevents undesirable penetration of epineurium and scar tissue that would produce a secondary compression of fascicles at the repair siteAdditional advantage of fibrin glue is its simplicity, time saving and atraumatic way of performing nerve anastomoses compared with microsurgical sutures. It must be emphasised, that the fibrin sealant cannot be used on direct, primary end-to-end anastomoses, because its tensile strength is not sufficient. One or two 10/0 sutures with nylon should be used as stay- stitches. In our research, results of Group 2(2 sutures+Tisseel) were significantly superior than others because of less operative time, simplicity, minimal foreign body reaction, better axonal organisation and regeneration. Tisseel provides considerable saving in time but has to be combined with two epineural sutures with 10/0 nylon, thus seems to be particularly appreciable in repairing nerve lesions. 70