Cam iyonomer içeren alternatif dolgu materyallerinin mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical properties of alternative filling materials containing glass ionomers
  1. Tez No: 713993
  2. Yazar: ELÇİM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ÜLKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı cam iyonomer içerikli alternatif dolgu materyallerin mekanik özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmamızda yüksek viskoziteli cam iyonomer (EQUIA Forte HT), geleneksel yüksek viskoziteli cam iyonomer (Fuji IX GP Kapsül), rezin modifiye cam iyonomer (Fuji II LC Kapsül ve Nova Glass LC), geleneksel cam iyonomer (Nova Glass F) simanların basma dayanımı, su emilimi, suda çözünürlük, yüzey mikrosertlik ve pürüzlülük değerleri test edildi. Basma dayanımı değerleri universal test cihazında (Devotrans DA5, Türkiye) ölçüldü (n=10). Su emilimi ve suda çözünürlük testleri için örnekler hassas terazide (Radwag Bracka, Polonya) tartıldı (n=10). Yüzey mikrosertliği Vicker's sertlik test cihazı (Hardway-MHVS 1000 AD, Çin) ile ölçüldü (n=10). Örneklerin yüzey pürüzlülüğü profilometre cihazı (NanoMap–LS, AEP Technoloji, Amerika) kullanılarak test edildi (n=9). Pürüzlülük verileri (Ra) değerlerin aritmetik ortalaması alınarak hesaplandı. Numunelerin optik görüntüleri kaydedildi. Materyalin yüzey özellikleri incelemek için AFM (NT MDT, Russia) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu, Evo LS10, Carl Zeiss, Oberkochen, Germany) görüntüleri alındı (n=1). Veriler tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) ve Post-Hoc Tukey testi ile analiz edildi. Fuji II LC Kapsül ve Nova Glass LC grupları istatistiksel olarak birbiri ile benzer (p>0.05) ve diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek basma dayanımı değeri gösterdi (p0,05). Equia Forte HT, Fuji IX Gp Extra Kapsül ve Nova Glass LC grupları diğer gruplarından daha az suda çözünürlük değerleri gösterdiler (p˂0,05). Fuji II LC Kapsül grubu test edilen grupların hepsinden daha yüksek suda çözünürlük değeri gösterdi (p˂0,05). Equia Forte HT, Fuji IX Gp Extra Kapsül ve Fuji II LC Kapsül grupları birbiri ile benzer ve diğer gruplardan daha yüksek mikrosertlik değerleri gösterdi (p>0.05). Equia Forte HT ve Nova Glass LC grupları Fuji II LC Kapsül ve Nova Glass F gruplarından daha düşük pürüzlülük değerleri gösterdi (p˂0.05). Elde edilen AFM görüntüleri, profilometre ile ölçülen pürüzlülük değerleri ve SEM görüntüleriyle uyumludur. Çalışmamızda test edilen cam iyonomer içerikli alternatif restoratif materyallerinin fiziksel ve mekanik özellikleri farklılıklar gösterdi. Cam iyonomer simanların daimi restoratif materyal olarak güvenle kullanılabilmeleri için bu materyallerin fiziksel, mekanik özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the mechanical properties of alternative filling materials containing glass ionomers. In our study, compressive strength, water absorption, water solubility, microhardness, roughness values of high viscosity (EQUIA Forte HT), conventional high viscosity (Fuji IX Capsule), resin modified (Fuji II LC Capsule,Nova Glass LC), conventional (Nova Glass F) glass ionomer cements were tested. Compressive strength values were measured universal test device (Devotrans DA5, Turkey) (n=10). Water absorption, water solubility tests were weighed precision balance (Radwag Bracka, Poland) (n=10). Surface microhardness was measured with Vicker's hardness tester (Hardway-MHVS 1000 AD, China) (n=10). The surface roughness of the samples was tested with profilometer device (NanoMap–LS, AEP Technology, USA) (n=9). The roughness data (Ra) were calculated by averaging the values. Optical images of the samples were recorded. AFM (NT MDT, Russia) and SEM (Scanning Electron Microscope, Evo LS10, Carl Zeiss, Oberkochen, Germany) images were taken to examine the surface properties of the material (n=1). Data were analyzed with one-way analysis of variance (one-way ANOVA), Post-Hoc Tukey test. Fuji II LC Capsule and Nova Glass LC groups were statistically similar (p>0.05), showed significantly higher compressive strength values than the other groups (p0.05). Equia Forte HT, Fuji IX Gp Extra Capsule and Nova Glass LC groups showed lower water solubility values than the other groups (p˂0.05). Fuji II LC Capsule group showed higher water solubility value than all tested groups (p˂0.05). Equia Forte HT, Fuji IX Gp Extra Capsule and Fuji II LC Capsule groups showed similar, higher microhardness values than the other groups (p>0.05). Equia Forte HT and Nova Glass LC groups showed lower roughness values than Fuji II LC Capsule and Nova Glass F groups (p˂0.05). AFM images, roughness values, SEM images are compatible. The physical, mechanical properties of the materials in our study differed. In order for glass ionomer cements to be used as permanent restorative materials, properties of materials need to improved.