КИНОАФИШЪТ= ПЛАКАТ НА ХОЛИВУДСКАТА РОМАНТИЧНА КОМЕДИЯ- МИНАЛО,НАСТОЯЩЕ,БЪДЕЩЕ
Hollywood romantı̇k komedı̇ fı̇lm afı̇şı̇ geçmı̇ş, günümüz, gelecek
- Tez No: 714013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİKOLAY MLADENOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Bulgarca
- Üniversite: St. Clement of Ohrid University of Sofia (Sofia University)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hollywood sinema tarihinin en önemli türlerinden biri olan Hollywood Romantik Komedi Afişi konusu seçilmiştir. Romantik komedi, kendi içinde, dünya çapında büyük bir izleyici kitlesine sahiptir. Bu yüzden bu türün sayısız yönüne 1940'lardan 2009'a kadar olan sanatsal gelişimi üzerinde derinlemesine bir teorik ve bilimsel bir çalışma yürütülmüştür. Romantik Komedi Afişin sanatsal içeriğine zaman içinde neler olduğunu ve nasıl değiştiğini analiz etmek oldukça şaşırtıcı ve ilham verici bir konudur. Ancak geleneksel film afişi, yeni teknolojik kaynakların ortaya çıkmasıyla var olmaya devam edip etmeyeceği tartışılmaktadır. Bu yön, yalnızca Romantik Komedi gibi tek bir film türü için geçerli değildir elbette. Tüm film afişi endüstrisinin sanat ve tasarımının genel anlayışını ve bilgisini etkileyecektir. Romantik Komedi Film Afişinin temasını detaylı bir araştırma aracı olarak seçerek ve onun sosyal, psikolojik ve sanatsal özelliklerini analiz ederek, genel olarak geleneksel film afişi için daha bilişsel bir gelecek elde edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
he subject of Hollywood Romantic Comedy Poster, one of the most important genres in the history of Hollywood cinema, was chosen. Romantic comedy, in itself, has a large audience around the world. Therefore, an in-depth theoretical and scientific study of the artistic development of this genre from the 1940s to 2009 has been carried out on numerous aspects. It is quite surprising and inspiring to analyze what has happened and changed over time to the artistic content of the Romantic Comedy Poster. However, it is debated whether the traditional movie poster will continue to exist with the emergence of new technological resources. Of course, this aspect does not apply only to a single film genre such as Romantic Comedy. It will affect the overall understanding and knowledge of the art and design of the entire movie poster industry. By choosing the theme of the Romantic Comedy Movie Poster as a detailed research tool and analyzing its social, psychological and artistic features, it is aimed to achieve a more cognitive future for the traditional movie poster in general.