Türk savunma sanayinin entelektüel sermaye açısından değerlendirilmesi: İnsan sermayesi üzerine bir araştırma
Evaluation of the Turkish defense industry in terms of intellectual capital: A study on human capital
  1. Tez No: 714131
  2. Yazar: SEÇKİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde, özellikle bilginin yoğun olarak kullanıldığı işletmelerde maddi olmayan varlıkların maddi kaynaklara oranla daha fazla önem kazanmasıyla birlikte rekabet üstünlüğü elde etmek isteyen işletmeler entelektüel sermayeye yönelmektedir. Yeni zenginlik kaynağı olarak nitelendirilen buz dağının görünmeyen kısmını oluşturan entelektüel sermayeyi başarılı yöneten işletmelerin gelecekte söz sahibi olacağı değerlendirilmektedir. Bu çalışmada entelektüel sermaye ve unsurlarından insan sermayesi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Müphemiyetin ve farklılıkların olduğu, yüksek teknoloji ve inovasyonun kullanıldığı bilgi temelli savunma sanayinin ulaştığı seviye ve entelektüel sermaye ilişkisi incelenmiştir. Bu bağlamda literatürdeki çalışmalar incelenmiş olup Savunma Sanayi Başkanlığının Stratejik Planı ve Sanayi ve Teknoloji Strateji Belgesi insan sermayesi açısından değerlendirilmiştir. Entelektüel sermayenin özellikle insan sermayesinin şirketlerin piyasa değerini artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, especially in enterprises where information is used intensively, intellectual capital gains a competitive advantage with more importance than material resources and this leads companies to intellectual capital. It is assessed that the enterprises that successfully manage the intellectual capital, which is considered as a new source of wealth and constitutes the invisible part of the iceberg, will have a say in the future. In this study, intellectual capital and human capital, one of its elements, are discussed in detail. The level and intellectual capital relationship reached by the knowledge-based defense industry, where uncertainties and differences exist and high technology and innovation are used, ar examined in this study. In this context, the studies in the literature were examined and the Strategic Plan of the Presidency of Defence Industries and the Industry and Technology Strategy Document was evaluated in terms of human capital. It has been observed that especially the human capital of intellectual capital increases the market value of companies.