Facadism as an intervention strategy for adaptive reuse of historic buildings
Tarihi binalarin yeniden işlevlendirilmesinde bir müdahale stratejisi olarak cephecilik
  1. Tez No: 714292
  2. Yazar: ASLI TATLIBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAĞME EBRU KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Korumada en çok tartışılan konulardan biri de tarihi yapılarda modern müdahalelerin kullanılmasıdır. Bu süreçte, bu müdahalelerin başarıya ulaşması ve kabul görmesi için çeşitli koşullarla karşılaşması beklenir. Müdahale ancak bu koşullar sağlandığında tarihi yapının çeşitli yönlerinin korunarak zenginleşmesini sağlar. Tarihi dokulara çağdaş müdahaleler için temel kılavuzlar oluşturmak amacıyla, çeşitli teorisyenler ve alanlarda aktif kuruluşlar tarafından birçok uluslararası ve ulusal belge hazırlanmıştır. Bununla birlikte, her koruma vakasında, tasarımcının bağlamı anlaması ve yapıya spesifik yaratıcı bir yaklaşım ortaya koyması beklenir. Son yılların en popüler gelişen mimari yaklaşımlarından biri olan cephecilik, yapının iç kısmından daha çok dış cephesine önem verildiği, dış ve iç kısımlar arasında ayrılık yaratan bir uygulama, yıllar içinde sert bir şekilde eleştirilmiştir. Ancak tarihi bir yapının dış cephesinin bireysel olarak korunmasının tercih edildiği durumlarda bu uygulamanın gelişimi ve görünümü devam etmektedir. Yeniden işlevlendirme projelerinin de son yıllarda bu stratejiyi kullandığı bilinmektedir. Bu durumda, olumsuz ve olumlu yönleri hakkında fikir geliştirmek için daha kapsamlı bir cephecilik anlayışına sahip olmak önem taşımaktadır. Bu çalışma, uluslararası kuruluşlar tarafından hazırlanan belgelerde belirtilen mirası koruma ilkeleri çerçevesinde, uyarlanabilir bir yeniden kullanım stratejisi olarak cephecilik uygulamasını araştırmıştır. UNESCO ve ICOMOS'un bu belgelerinin yardımıyla beş temel parametre oluşturulmuştur. Ayrıca geliştirilen cephe tipolojileri ile çağdaş cephecilik sadeleştirilerek konuya ilişkin ortak anlayışın genişletilmesi sağlanmıştır. Örnek olay incelemesi olarak, çeşitli konumlardan ve tipolojilerden cephenin gözlemlenebildiği on çağdaş uyarlanabilir yeniden kullanım projesi seçilmiş ve bahsedilen parametrelere göre analiz edilmiştir. Bağlamın koruma ve tasarım anlayışı üzerindeki etkisi, örnekler ve tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi için başarılı bir strateji olarak cepheciliğin potansiyeli ile yansıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most hotly debated topics in conservation is the use of modern interventions in historic structures. In this process, these interventions are expected to encounter various conditions for their success and acceptance. Only when these conditions are provided can the intervention enrich multiple aspects of the historic structure such as; social, economic, and visual character. These interventions affect not only individual structures but their surroundings as well. In order to set base guidelines for contemporary interventions in historic textures, many international and national documents were prepared by various theoreticians and active organizations in the fields. However, each case of conservation and intervention carries a specific character that necessitates individual approaches. Facadism, a practice where the exterior of the structure is given more importance than the interior, which creates a divorce between the outer and inner parts, is one of the most popular developing architectural approaches of recent years has been harshly criticized over the years. However, the development and appearance of this practice continue. Adaptive reuse projects are also known to utilize this strategy in recent years. In this case, it is essential to have a more comprehensive understanding of facadism to develop ideas regarding its negative and positive aspects. This study explored facadism practice as an adaptive reuse strategy within the framework of heritage conservation principles mentioned in the documents prepared by international organizations. With the help of these documents of UNESCO and ICOMOS, five key parameters were generated. Furthermore, with the developed facadism typologies, contemporary facadism is simplified to broaden the common understanding of the topic. As case studies, ten contemporary adaptive reuse projects where facadism can be observed were selected from various locations and typologies and analyzed based on the mentioned parameters. The effect of the context on conservation and design understanding is reflected by the examples and the potential of facadism as a successful strategy for re-functioning historic structures.