Günlük romatoloji pratiğinde PET/CT çekilen hastaların demografik ve klinik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the demographic and clinical characteristics of patients with PET/CT imaging in daily rheumatology practice
  1. Tez No: 714293
  2. Yazar: MERT CAN ATACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERÇEK CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: PET/BT'nin romatolojik hastalıkların tanısında ve tedavi takibinde kullanılmasına dair literatürde giderek artan sayıda çalışma mevcuttur. PET/BT'nin altın standart olarak kullanıldığı romatolojik hastalık olmamasına rağmen son kılavuzlarda, büyük damar vaskülitlerinde PET/BT'nin kullanımı invaziv tekniklerin önüne geçmiş görünmektedir. Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Romatoloji Kliniği'nde PET/BT çekilmiş hastaların demografik, klinik, laboratuvar özelliklerinin, tanı dağılımlarının, PET/BT'nin diğer görüntüleme yöntemleriyle uyumunun ve tedavi izlemindeki rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbiditeleri, romatolojik hastalık tanıları, kullandığı ilaçlar, PET/BT çekilme tarihleri ve tanı yaşları kaydedilmiştir. Diğer görüntülemelerinin bulguları, görüntülerin uyumunun değerlendirilmesi amaçlı kaydedilmiştir. Hastaların kontrol PET/BT görüntüleri önceki görüntüleme bulgularıyla kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 01.01.2010 ve 31.12.2020 tarihleri arasında romatoloji kliniğinde PET/BT çekilen, yaş ortalaması 58±15 yıl, 179 (%63,9)'u kadın toplam 280 hasta alındı. PET/BT öncesi 202 (%72,1) hastanın romatolojik hastalık tanısı mevcuttu. PET/BT sonrasında 40 (%48,2) hasta yeni romatolojik hastalık tanısı, 43 (%41,8) hasta romatolojik hastalık dışı tanı aldı. PET/BT değerlendirmesi sonrası 33 (%11,8) hastada herhangi romatolojik hastalık saptanmadı. PET/BT ile tanı konulan romatolojik hastalıklar ise sırasıyla; büyük damar vasküliti (n=11), IgG4-İH (n=10), sarkoidoz (n=9) ve diğer (n=10) olarak saptandı. Romatolojik hastalık dışı tanı alanların 22'sinde malignite saptandı. Kanserlerin dağılımı ise; akciğer (n=8), lenfoma (n=3), meme (n=3) ve diğer (n=8) kanserler olarak saptandı. Malignitenin dışlanması amacıyla PET/BT yapılan 165 hastadan 119'unda, romatolojik tanı amaçlı PET/BT yapılan 91 hastadan 22'sinde LAP mevcuttu. Romatolojik hastalık tanısı alanların %45'inde, romatolojik hastalık dışı tanı alanların %74,4'ünde LAP saptandı (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Aim and objective: There is an increasing number of studies in the literature on the use of PET/CT in the diagnosis and treatment follow-up of rheumatological diseases. Although there is no rheumatological disease in which PET/CT is used as the gold standard, the use of PET/CT in large vessel vasculitis seems to precede invasive techniques in recent guidelines. In our study, it was aimed to evaluate the demographic, clinical and laboratory characteristics, diagnosis distribution, compatibility of PET/CT with other imaging methods and its role in treatment follow-up of patients who underwent PET/CT at the Department of Rheumatology at Dokuz Eylül University. Materials and Method: The patients' age, gender, comorbidities, rheumatological disease diagnoses, medications used, PET/CT withdrawal dates and diagnosis ages were recorded. The findings of other imaging studies were recorded to evaluate the consistency of the images. Control PET/CT images of the patients were evaluated by comparing them with previous imaging findings. Findings: A total of 280 patients with a mean age of 58±15 years, 179 (63.9%) women, who underwent PET/CT in the rheumatology clinic between 01.01.2010 and 31.12.2020 were included in our study. Before PET/CT, 202 (72.1%) patients had a diagnosis of rheumatologic disease. After PET/CT, 40 (48.2%) patients were diagnosed with new rheumatologic disease, 43 (41.8%) patients were diagnosed with non-rheumatologic disease. No rheumatological disease was detected in 33 (11.8%) patients after PET/CT evaluation. Rheumatological diseases diagnosed by PET/CT are respectively; large vessel vasculitis (n=11), IgG4-RD (n=10), sarcoidosis (n=9) and other (n=10). Malignancy was detected in 22 of those diagnosed other than rheumatologic disease. The distribution of cancers is; lung (n=8), lymphoma (n=3), breast (n=3) and other (n=8) cancers. LAP was present in 119 of 165 patients who underwent PET/CT to exclude malignancy, and 22 of 91 patients who underwent PET/CT for rheumatologic diagnosis. LAP was found in 45% of those diagnosed with rheumatological disease and 74.4% of those diagnosed with non-rheumatic diseases (p=0.002).