Antrenör – sporcu ilişkisinin takım direnci üzerine etkisinde dönüşümcü liderliğin rolü (Profesyonel futbolcular üzerine bir uygulama)
The role transformaional leadership in the effect of coach-athlete's relationship on team resilience
- Tez No: 714370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ADİLOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı; profesyonel futbolcuların antrenör – sporcu ilişkisinin takım direnci üzerine etkisinde dönüşümcü liderliğin rolünün araştırılmasıdır. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2020-2021 futbol sezonunda Süper Lig, 1.lig, 2.lig ve 3.liglerde aktif olarak futbol oynayan profesyonel futbolcular oluşturmaktadır. Çalışmaya toplam 210 futbolcu katılmıştır. Araştırma kapsamında veriler Jowett ve Ntoumanis (2004) tarafından geliştirilen, Altındaş ve ark. (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 11 maddeli Antrenör-Sporcu İlişkisi Envanteri, Decroos ve ark.,(2017) tarafından geliştirilen, Altıntaş ve ark. (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan 20 maddeli Sporda Takım Direnci Envanteri ve Carlow ve ark.,(2012) tarafından geliştirilen, Görgülü ve ark. (2018) Tarafından Türkçeye uyarlanan 27 maddeli Transformasyonel (Dönüşümcü) Liderlik Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programında yüzde, frekans dağılımları, ikili değişkenlerde bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grupların ortalama karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (One-Way Anova) kullanılmıştır. Katılımcıların profesyonel futbolcuların algıladıkları antrenör-sporcu ilişkisinin algılanan takım direnci üzerindeki etkisi istatiksel olarak anlamlıdır. Antrenör-sporcu ilişkisi ile dönüşümcü liderlik arasında pozitif (a yolu) bir yol katsayısı ve regresyon katsayısı elde edilmiştir. Antrenör-sporcu ilişkisi ile takım direnci arasındaki dolaylı etki 0.379 ve % 95 güven aralığı 0.159-0.057 olarak elde edilmiş ve bu aralık 0 değerini içermediği için dolaylı etki istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the role of transformational leadership in the effect of the coach-athlete relationship on team resilience (A research on professional football players). The participants of the experiment are 210 professional footballers playing in the 1st.; 2nd.; 3rd.; and The Super Leagues of 2020-2021 Turkish Football Federation. Data were collected by 11 item coach-athlete relationship inventory developed by Jowett and Noumanis (2004) and adapted to Turkish by Altıntaş, Çetinkalp and Aşçı (2012), 20 item sport's team resilience inventory developed by Decroos and collegues (2017), also adapted to Turkish by Altıntaş and collegues (2018) and 27 item transformational leadership scale developed by Corlow and collegues (2012), translated into Turkish by Görgülü, Şenel, Adiloğulları ve Yıldız (2018). Cumulative data has been assessed in SPSS package program based on percentage, frequency distribution, unpaired t test in binary variables, mean comparaison of one way variance analysis (one-way- ANOVA) of three participants and above groups. The important conclusions we obtain from these analyses are, firstly, the influence of coach-athlete relationship on the team resilience as perceived by professional footballers has been found statically significant; then a positive path coeficient and a regression coefficient have been achieved in between coach-athlete relationship and transformational leadership. The indirect (oblique) effect between coach-athlete relationship and team resilience has been found as 0.379; %95 confidence range data as 0.159-0.057 and since this range doesn't include zero value, the indirect effect has been found statisticaly significant.