Dişlerdeki temas noktaları ve arayüz mesafelerinin periodontal hastalıktaki etkinliği
  1. Tez No: 71440
  2. Yazar: BORA YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKER SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
- 34- ÖZET Çalışmanın amacı diş aralığı ile periodontal sağlık arasında rastlanan çelişkili sonuçlara ışık tutmaktır. Konu yeni bir çalışma planı ile sorunu derinlemesine araştırmak olmuştur. Bu çalışma; T. C. İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran 32'si kadın 18'i erkek toplam 50 hasta üzerinde gerçekleştirilmiş olup, bu hastaların 1300 ara yüz bölgesi ve 1400 dişi çalışmaya esas teşkil etmiştir. Hastaların yaş ortalaması 48.24'dür. Hastaların seçiminde alt ve üst çenede ikinci büyük azı dişinden, ikinci büyük azı dişine kadar eksiksiz doğal sürekli dişlerin bulunması; arayüz bölgelerinde geçici dolgu olmaması; ağızda hiçbir şekilde geçici, daimi, sabit veya müteharrik protezin bulunmaması en önemli kriterler olarak belirlenmiştir. Araştırmada aşağıdaki değerlendirmeler kullanılmıştır: 1- Löe ve Silness'in gingival indeksi tespit, 2- mm bazında cep ölçümleri tespiti, 3- Diş taşı tespiti, 4- Diş çürüğü tespiti,- 35 - 5- Arayüz dolgusu tespiti, 6- Arayüze taşkın dolguların tespiti, 7- 'Food Impaction1 tespiti, 8- Silness ve Löe plak indeksi tespiti, 9- Temas tipinin tespiti yapılmıştır. Çalışmanın analizinde x ve oran destleri kullanılmış tır. Araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir: Temas tipi ile periodontal hastalık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış, arayüz bölgelerinin hepsinde periodontal hastalık tespit edilmiş, ileri yaş ortalamasına rağmen gevşek ve açık temas tipi düşük olarak bulunmuştur. 'Food Impaction' nın cep derinliği oluşumundaki rolü kesin olarak açıklanamamıştır. Buna karşın cep derinliği ile diştaşı arasında kesin bir ilişki bulunmuştur. Temas tipinin açık olduğu alanlarda diştaşı birikimi artmaktadır. Bulgulara göre yapılan arayüz dolgularının taşkınlığının periodonsiyuma zarar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 36 - SUMMARY The aim of this research is to clarify the contra dictory findings on the relationship between the distance of interdental areas and periodontal health. This particular problem is studied in depth by the use of a new investiga tion method. The project was carried out on 50 patients (32 females and 18 males) who had been admitted to the Periodon- tology Clinic of The Dental School of Istanbul University, Turkey. 1300 interdental areas and 1400 teeth of these patients were the units of analysis. In the selection of patients the presence of all teeth between the second molars on both sides of the upper and lower jaws, the absence of fillings on the interproximal areas, and the absence of any transitory or permanant caps or dentures were taken as criteria. The following evaluations were done: 1. Determination of the gingival indices â la Löe and Silness 2. Measurement of periodontol pockets 3. Determination of Calculus 4. Determination of Cavities- 37 - 5. Determination of interproximal fillings 6. Determination of overhanged fillings 7. Determination of Food Impaction 8. Determination of the plaque indices â la Silnes and Löe. The results of this research show the following: No significant relationships were found between con tact type and periodontal health; in all cases there were periodontal diseases on the interdental areas; despite the mean age of the patients (48.24) the loose and wide contact areas were found to be infrequent. There were non-significant relationships between food impaction and pocket depth. On the other hand, there was a significant relationship between pocket depth and calculus. In places where contact type is wide, the accumula tion of calculus was statistically more frequent. Findings indicate that overhanged fillings on inter dental areas cause damage to the preiodont ium.