Diş ve diş dizisine uygulanan muhtelif tedavi şekillerinde yapılan teknik hatalar sonucu ağızda meydana gelen primer ve sekonder hastalıkların radyolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 3096
  2. Yazar: GÜNER ORHUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
SONUÇ VE ÖZET 20-55 yaşlar arasında 50 hasta üzerinde araştırma yapılmış ve hatalı restorasyonların diş ve dişlerin etraf dokularına yapmış olduğu tahribatlar incelenmiştir. Tüm sayıları 213 olan restorasyonlu dişlerin 176'sında hatalı restorasyon tespit edilmiştir. Radyolojik olarak incelediğimiz patolojik durumlarda hatalı restorasyonlardan BL I (Amg) türü ve BL II (Amg) türü dolgularla, kronlu dişlerde % 19 ?a varan sekonder çürük ve çevre dokularda da % 23'e varan periodonsiyum harabiyeti ile % 58 f e varan alveol erimesi tespit edilmiştir. Değişik yöntemlerle araştırma yapan ve belli sürelerle aynı konuda çalışmalarını sürdüren araştırıcıların bulguları ile bizim bulgularımız uyum sağlamaktadır. Bu konu gitgide önem kazanmakta ve restorasyon sonrası meydana gelen patolojik bulgular, araştırıcıları bu yönde çalışmalar yapmaya zorlamaktadır. Dişe ve dişin etraf dokusuna en az zarar verecek restorasyonların yapılması ve diş dokusunun madde kaybının mini mum seviyeye indirilmesi, hatalı restorasyon sonucu olan patolojik durumları azaltacaktır.Sonuç olarak dental restorasyonlar sadece gerekli olduğu zamanlarda yapılmalı, diş ve dişin komşu dokuları üzerindeki olumsuz etkileri her zaman göz önünde bulundurulmalı dır. Yaptığımız araştırmada bu olguların doğruluğunu bir kez daha kanıtlamış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 52 SUMMARY Survey has been done on 50 patients between the ages 20 and 55 and the adverse effects of inadequate restorations on the health of teeth and the tissues have been examined. 176 of the 213 restorations have been found to be inadequately restored. In radiolonically examined patalogic cases of in adequate restorations: BL I (Amp) type and BL II (Amp) type restorations and crowns 19 % secondary caries, 23 % periodontal disease and up to 58 % alveolar resorbtion have been found. The results of different researches done recently on the subject of inadequate restorations are in agreement with the results that we have reached. Therefore, in a restoration the health of the peri odontal tissues and the reduction of tooth material loss must be given prime importance to keep the patalogic cases at the minumum level. As a result, dental restorations should only be done when necessary and the negative effects on the paradental tissues should be kept in mind.