Vahhabi Hareketi
The Wahhabi Movement
- Tez No: 714402
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada 18.yüzyıl ortalarında ortaya çıkan ve günümüze kadar varlığını artırarak devam ettiren vehhabilik hareketinin tarihi arka planı vehhabiliği doğuran nedenler kurucusu Muhammed bin Abdülvehhab'in hayatı eserleri ve görüşlerinin incelenmesini amaçlanmıştır. Bu çalışmamızda vehhabilerin Necid bögesi dışında yayılma faaliyetleri incelenmiştir, aynı zamanda Osmanlı Devletinin bu hareketi ortadan kaldırma girişimlerini de ele alınmıştır. Osmanlı devletinin o dönemdeki şartları tartışılmış ve Osmanlı devletinin Vahhabi hareketinin ortadan kaldırmada gecikmesine neden olan sebepler tartışılmıştır. Bu arada Muhammed Ali Paşa'dan bahsetmek gerekiyordu, çünkü o Vahhabi hareketinin ortadan kaldırılmasında büyük bir rol oynadı. Daha sonra bu hareketin etkisi ve sonuçları, son olarak osmanlı belgeler eklenmiştik,Bu belgeler Osmanlı padişahı ile valiler arasındaki yazışmalardır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to talk about the Wahhabi Movement (Wahhabism) since its first appearance in the 18th century A.D. until the present day. The research also dealt with the reasons for the emergence of this movement and the conditions of the Arabian Peninsula during its emergence. The research also dealt with the ideas of the founder of this movement, who is called Muhammad bin Abd al-Wahhab, and the stages that this movement went through, starting from (the Pledge of Allegiance in Diriyah) until the complete control of Najd and the Hijaz. Then we talked about the situation of the Ottoman Empire at that time and its attempts to eliminate this movement by making it under the rule of the rulers of Levant and Iraq, and then under the rule of the governor of Egypt, Muhammad Ali Pasha. Here, it was necessary to mention Muhammad Ali Pasha in detail, given the great role he played in eliminating this movement. The results of this movement and its effects on the Arabs and the Turks were discussed alike.