Bronkopulmoner displazili çocuklarda anne ve çocuk yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of mother and child quality of life in children with bronchopulmonary dysplasia
  1. Tez No: 714496
  2. Yazar: ZÜLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bronkopulmoner Displazi (BPD) yenidoğanlarda görülen kısa ve uzun dönemde yaşam kalitesini etkileyen önemli kronik bir akciğer hastalığıdır. Hastalar kadar ailelerin de yaşam kalitesini bozmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yenidoğan döneminde BPD tanısı almış 2-4 yaş arasındaki çocukların ve annelerinin yaşam kalitesi ve anksiyete düzeyini, yenidoğan döneminde BPD tanısı almamış preterm doğum öyküsüne sahip ve yenidoğan döneminde farklı sebeplerden dolayı yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilmiş term doğum öyküsüne sahip 2-4 yaş arasındaki çocukları ve anneleri ile karşılaştırmaktır. Metod: Bu çalışmada Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yenidoğan döneminde BPD tanısı ile takip ve tedavi edilmiş 2-4 yaş aralığında 40 hasta, yenidoğan döneminde 32 gestasyonel haftadan küçük prematüriteye bağlı farklı sebeplerle takip edilmiş ve BPD gelişmemiş 2-4 yaş aralığında 40 hasta ve kontrol grubu olarak yenidoğan döneminde term doğum öyküsü olan ve farklı sebeplerle yenidoğan yoğun bakımda takip edilen 2-4 yaş aralığında 40 hastanın geriye dönük olarak dosya incelenmesi yapıldı. Bu olguların Ekim 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğinde boy, kilo ölçümü yapıldı. Ailelerine PedsQL Aile Etki Ölçeği, PedsQL Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (Oyun Çocukları, 2-4 Yaş Arası), STAI-1 Durumluk Kaygı ölçeği, STAI-2 Sürekli Kaygı Ölçeği anketleri uygulandı. Bulgular: Uygulanan ölçekler sonrasında BPD tanılı hasta grubunda aile etki ölçeği toplam skoru kontrol gruplara göre anlamlı düşük bulundu. BPD tanılı hasta grubunda yaşam kalitesi skoru kontrol gruplara göre anlamlı düşük saptandı. BPD tanılı hasta grubuna göre durumluk ve sürekli kaygı dağılımları açısından istatistiksel anlamlı farklılık vardı. BPD hasta grubunda diğer kontrol gruplara göre anksiyete skoru yüksek olarak saptandı. Bunun yanında BPD tanılı hastaları ağır-orta ve hafif BPD olarak 2 gruba ayırdığımızda ağır-orta BPD grubunda yaşam kalitesi skorunun hafif BPD grubuna göre daha düşük, anksiyete skorunun daha yüksek olduğu saptandı. Sonuç: BPD tanısı almış çocukların annelerinde, BPD gibi kronik hastalıklı çocuğa sahip olmayan annelere göre yaşam kalitesi düşüklüğü ve anksiyete düzeyi yüksekliği sonuçlarına varılmakla birlikte, daha sağlıklı veriler elde edilebilmesi için daha geniş katılımlı ve çok merkezli destekleyici çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Bronchopulmonary Dysplasia (BPD) is an important chronic lung disease in newborns that affects the quality of life in the short and long term. It impairs the quality of life of families as well as patients. The aim of this study is to compare the quality of life and anxiety level of children aged 2-4 years with a diagnosis of BPD in the neonatal period and their mothers to children aged 2-4 years who were preterm birth but without a diagnosis of BPD in the neonatal period and aged 2-4 years who were followed in the neonatal intensive care unit for different reasons and their mothers. Method: This study was conducted in Kütahya Health Sciences University, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, in 40 patients aged 2-4 years who were followed up and treated with the diagnosis of BPD in the neonatal period, in 40 patients aged 2-4 years who were followed up prematurity less than 32 weeks of gestation (GH) without BPD diagonis and in 40 patients 2-4 years who were followed up for different reasons in neonatal intensive care unit as the control group. Height and weight measurements of these cases were performed in the pediatric clinic between October 2021 and December 2021. Furthermore, PedsQL TM Family Impact Module, PedsQL TM Pediatric Quality of Life Inventory (aged 2-4 years) and The State-Trait Anxiety Inventory (STAI1-2) questionnaires were applied to their families. Results: After the scales applied, the total score of the family effect scale was found to be significantly lower in the patient group diagnosed with BPD compared to the control groups. Quality of life score was found to be significantly lower in the patient group diagnosed with BPD compared to the control groups. There is a statistically significant difference in terms of the distribution of state and trait anxiety compared to the patient group with BPD. Anxiety score was found to be higher in the BPD patient group compared to the other control groups. Conclusion: Although it is concluded that mothers of children diagnosed with BPD have lower quality of life and higher levels of anxiety compared to mothers who do not have children with chronic diseases such as BPD, we think that there is a need for more comprehensive and multicenter supportive studies in order to obtain healthier data.