COVID-19 tanılı hastalarda akut faz reaktanı olarak serum pentraksin-3 ve supar düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum pentraxin-3 and supar levels as acute phase reactants in patients with COVID-19
  1. Tez No: 714525
  2. Yazar: UFUK AKBAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve amaç: Koronavirüs Hastalığı-2019 (COVID-19) yüzyılımızın en zorlu sağlık problemidir, ancak hastalık hakkındaki bilgilerimiz kısıtlıdır. COVID-19'a neden olan Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüs-2 (SARS-CoV-2) ile enfekte olan çoğu bireyde baş ağrısı, boğaz ağrısı, eklem ağrısı, tat ve koku duyusunda kayıp gibi hafif semptomlar izlenmektedir. Ancak enfeksiyon aynı zamanda özellikle komorbiditesi olan 65 yaş üzerindeki bireylerde önemli oranda morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Ancak hangi hastalarda prognozun kötü olacağı tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı COVID-19 hastalarında serum Pentraksin-3 (PTX3) ve Solubl ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörü (suPAR) seviyelerinin incelenmesi, PTX3 ve suPAR seviyelerinin hastalığın prognozuyla olan ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Nisan-31 Aralık 2020 tarihleri arasında mikrobiyolojik veya klinik/radyolojik yöntemlerle COVID-19 olduğu doğrulanmış 150 hasta ile gerçekleştirildi. Bilinen COVID-19 öyküsü veya semptomları olmayan, RT-PCR sonucu negatif olan 30 kişi de kontrol grubunu oluşturmaktaydı. COVID-19 nedeniyle yatan hasta servislerine kabul edilen hastalar servis grubu (n=75) ve yoğun bakım ünitesine (YBÜ) kabul edilen hastalar YBÜ grubunu (n=75) oluşturmaktaydı. Serum PTX3 ve suPAR seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edildi ve üç grup arasında karşılaştırıldı. Hastaların lökosit, nötrofil, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), troponin, prokalsitonin (PCT), D-dimer, CRP, lenfosit ve ferritin sonuçları analizlere dahil edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 67,2 ± 11,8, kontrol grubunun ise 62,0 ± 8,4 idi. Gruplar arasında kadın/erkek oranı açısından anlamlı farklılık izlenmedi (p=0.582). Hastaların PTX3 ve suPAR seviyeleri kontrollerden daha yüksekti (sırasıyla p=0.001, p=0.023).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Coronavirus Disease-2019 (COVID‐19) is one of the most pressing health problems of this century, but our knowledge of the disease is still limited. Most people infected with Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS‐CoV‐2), the pathogen that causes COVID‐19, experience mild symptoms, such as headache, sore throat, joint pain, and loss of taste and smell. However, the infection can also cause severe morbidity and mortality, especially in individuals over 65 and those with comorbidity. However, it is not known exactly which patients will have a poor prognosis. The purpose of this study is to evaluate serum Pentraxin-3 (PTX3) and Soluble urokinase plasminogen activator receptor (suPAR) levels in patients with COVID-19 and to investigate whether PTX3 and suPAR predicts the disease prognosis Material and Methods: This study was conducted on 150 COVID-19 patients confirm by microbiological or clinical/radiological methods between April 01 and December 31, 2020. The control group (n=30) consisted of individuals with no known history of COVID-19 infection and negative RT-PCR. The patients consisted of 75 patients admitted to the inpatient wards (inpatient group) and 75 patients admitted to the intensive care unit (ICU group) due to COVID-19. Serum PTX3 and suPAR levels were analyzed at the time of admission to the inpatient ward or ICU. Serum PTX3 and suPAR levels were detected by enzyme-linked immunosorbent assays and compared between those three groups. The patients' leukocyte, neutrophil, neutrophil/lymphocyte ratio (NLO), troponin, procalcitonin (PCT), D-dimer, CRP, lymphocyte and ferritin results were included in the analysis. Results: The mean age of the patients was 67.2 ± 11.8, while the control group was 62.0 ± 8.4. Female/male ratio of groups were similar (p=0.582). PTX3 and suPAR level were higher in patients than controls (p=0.001, p=0.023, respectively).