Yoğun bakımda takip edilen COVID-19 hastalarında albümin düzeyi ile akut böbrek hasarı gelişimi ve mortalite arasındaki ilişki
The relationship between albumin level and the development of acute renal damage and mortality in COVİD-19 patients followed in İCU
  1. Tez No: 761599
  2. Yazar: SEDRETTİN KOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DANIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: 2019 yılında başlayan Koronavirüs Pandemisinin etkisi büyük ölçüde azalmakla beraber hala devam etmektedir. Pandemide solunum sistemiyle alakalı semptomlar ön planda olsa da morbidite ve mortalitenin ana sebeplerinden biri akut böbrek hastalığı olmuştur. Bu çalışmamızda hem maliyet-etkin olması hem de hemen her sağlık merkezinde çalışılabilmesi nedeniyle serum albümin düzeyinin akut böbrek hasarı ve mortalitenin bir prediktörü olduğunu göstermeyi amaçladık. Bu sayede akut böbrek hastalığı gelişiminde ve mortalitede azalma sağlamayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 1 Mart 2020-30 Nisan 2021 tarihleri arasında COVİD-19 nedeniyle yoğun bakımlarda yatan toplamda 350 kişi olmak üzere 179 (%51) erkek ve 171 (%49) kadın hastanın verileri incelenerek yapıldı. Veriler retrospektif olarak incelendi. Hastalar albümin ≤2,5 mg/dl (ağır hipoalbüminemi) ve 2,5-3,5 mg/dl (hafif hipoalbüminemi) olarak gruplandı ayrıca ABH gelişen ve ABH gelişmeyen olarak gruplara ayrılıp gruplar kendi aralarında istatistiksel açıdan karşılaştırıldı. Hastaların demografik verileri, klinik ve laboratuvar değerleri incelendi. Akut böbrek hasarı (ABH) tanısı KDİGO kriterlerine göre koyuldu. Veriler SPSS versiyon 24 programı kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 350 hastada serum albümin düzeyi ≤2,5 mg/dl ve altında olan 115 hasta (ağır hipalbüminemi); serum albümin düzeyi 2,5-3,5 mg/dl aralığında olan (hafif hipoalbüminemi) 235 hasta vardı. ABH gelişen hastalarda ortalama albümin düzeyi 2,68 mg/dl ve ABH gelişmeyen grupta ise ortalama albümin değeri 2,76 mg/dl olarak tespit edildi. Hastaların 201 (%57) tanesinde ABH gelişti ve bunların %82 sinde ölüm görüldü. ABH gelişmeyen 149 (%43) hastada ise ölüm oranı %42 bulundu. Çalışmada hasta alt grup incelemeleri yapıldığında en yüksek ölüm oranı %88 ile ağır hipoalbüminemisi olup ABH gelişen hasta grubunda olduğu tespit edildi. En düşük ölüm oranı %40 ile hafif hipoalbüminemisi olan ve ABH gelişmeyen grupta olduğu görüldü. Sonuç: Yaptığımız bu çalışma ile albümin düşüklüğünü sadece bir negatif akut faz reaktanı olarak değerlendirmek yerine akut böbrek hastalığının gelişmesi ve mortalite dahil komplikasyonlar için prediktif bir faktör olduğunu göstermeyi amaçladık. Daha düşük albümin değerleri daha çok komplikasyon ve daha yüksek mortalite oranları ile ilişkili görünmektedir. Ayrıca albümin hemen hemen her hastanede bulunan düşük maliyetli bir tetkik olduğu için maliyet-etkindir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although the effect of the Coronavirus Pandemic, which started in 2019, has decreased to a large extent, it still continues. Although respiratory system-related symptoms are at the forefront in the pandemic, one of the main causes of morbidity and mortality has been acute kidney disease. In this study, we aimed to show that serum albumin level is a predictor of acute kidney injury and mortality because it is both cost-effective and can be studied in almost any health center. In this way, we planned to reduce the development of acute kidney disease and mortality. Materials and Methods: Our study included the data of 179 (51%) male and 171 (49%) female patients, 350 of whom were hospitalized in intensive care units due to COVID-19 between March 1, 2020 and April 30, 2021 at SBU Gazi Yaşargil Training and Research Hospital. was scrutinized. The data were analyzed retrospectively. Patients were grouped as albumin ≤2.5 mg/dl (severe hypoalbuminemia) and 2.5-3.5 mg/dl (mild hypoalbuminemia) in addition, they were divided into groups with and without AKI, and the groups were statistically compared among themselves. Demographic data, clinical and laboratory values of the patients were examined. The diagnosis of acute kidney injury (AKI) was made according to the KDIGO criteria. Data were compared using the SPSS version 24 program. Results: Among the patients included in the study, 115 patients (severe hyalbuminemia) with serum albumin levels ≤2.5 mg/dl and below; There were 235 patients with serum albumin levels in the range of 2.5-3.5 mg/dl (mild hypoalbuminemia). The mean albumin level was 2.68 mg/dl in patients with AKI and 2.76 mg/dl in the group without AKI. AKI developed in 201 (57%) of the patients, and death occurred in 82% of them. Mortality rate was found to be 42% in 149 (43%) patients who did not develop AKI. When subgroup analyzes were performed, it was found that the highest mortality rate with 88% was in the patient group with severe hypoalbuminemia and AKI. The lowest mortality rate was 40% in the group with mild hypoalbuminemia and no AKI. Conclusion: In this study, we aimed to show that low albumin is a predictive factor for the development of acute kidney disease and complications, including mortality, instead of just evaluating it as a negative acute phase reactant. Lower albümin values seem to be associated with more complications and more mortality. Also, albumin is cost-effective as it is a low-cost examination available in almost every hospital.