Deneysel sepsisin geç döneminde aktive protein c ve tri-iodotironinreplasmanının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the healing effects of activated protein c and triiodothyronine replacements in the late phase of experimental sepsis
- Tez No: 714544
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KÜLAH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sepsis yüksek morbidite ve mortalitesiyle yoğun bakımların en ciddi sorunlarındandır. Tedaviye yönelik çalışmalar popülaritesini korumaktadır. Çalışmamızda Aktive protein C ve Tri-İodotironinin deneysel polimikrobial sepsisin geç dönemindeki tedavi edici etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Wistar Albino 30 adet rat; kontrol grubu, septik grup, Aktive Protein C(APC) ve Triİodotironin(T3) tedavi grupları olmak üzere 6'şar ratlık 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sadece laparotomi yapılıp kapatıldı. Septik gruba yalnız çekumu bağlayıp 21 G iğne ile delme işlemi uygulanırken, T3 grubuna CLP işleminden 6 saat sonra 0.4μg/100 g dozunda intraperitoneal Tri-iodotironin, APC grubuna ise CLP sonrası 6. saate 100 μg/kg dozunda intraperitoneal Drotrecogin Alfa olarak uygulandı. Postoperatif 24. saatte tüm ratlar sakrifiye edildi. Tüm ratlardan alınan intrakardiyak kan örneğinden lökosit, rombosit, IL-1, IL-6, TNF-α ve antitrombin-III seviyeleri araştırıldı. Karaciğer, akciğer ve barsak doku örnekleri alınarak histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Sepsis is the most serious problem in intensive care units with its high morbidity and mortality. one of the problems. Treatment-oriented studies maintain their popularity. In our study, we aimed to compare the therapeutic efficacy of Activated protein C and Tri-Iodothyronine in the late phase of experimental polymicrobial sepsis. Wistar Albino 30 rats; Control group, septic group, Activated Protein C(APC) and Triiodothyronine(T3) treatment groups were divided into 4 groups of 6 rats each. In the control group, only laparotomy was performed and closed. While the septic group was punctured with a 21 G needle by ligating only the cecum, 0.4μg/100 g 6 hours after the CLP treatment was applied to the T3 group. A dose of Tri-iodothyronine was administered intraperitoneally, and Drotrecogin Alfa was administered intraperitoneally at a dose of 100 μg/kg to the APC group at the 6th hour after CLP. All rats were sacrificed at the postoperative 24th hour. Leukocyte, thrombocyte, IL-1, IL-6, TNF-α and antithrombin-III levels were investigated in intracardiac blood samples taken from all rats. liver, lung and intestinal tissue samples were taken and histopathological evaluation was made.