Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu etiyogenezinde sirkadiyen ritim ilişkili uzun kodlanmayan RNA'ların düzenleyici rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the regulatory role of circadian rhythm related long non-coding RNAS in attention deficit hyperactivity disorder etiogenesis
  1. Tez No: 714543
  2. Yazar: CANAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
DEHB, çocuk ve ergenlerde sık görülen, yaşam boyu süren nörogelişimsel bir bozukluktur. Çalışmalar, DEHB'li çocuklarda uyku sorunlarının sık görüldüğünü, bu çocukların kronotipik özelliklerinin sağlıklı kontrollerden farklılık gösterdiğini saptamıştır. Bu nedenle DEHB etiyogenezinde sirkadiyen ritmin önemli bir yere sahip olabileceği düşünülmektedir ancak DEHB'de sirkadiyen ritmi düzenleyen süreçler henüz tam olarak aydınlatılmış değildir. Bu çalışmada, DEHB'li çocuklar ile sağlıklı kontrollerin kronotipik özellikleri ve ana sirkadiyen saat genlerinden CLOCK, PER1 genleri ile daha önce sirkadiyen ritimle ilişkili olduğu gösterilen lncRNA HULC, lncRNA UCA1 genlerinin ekspresyon düzeyleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 43 DEHB kombine tip tanılı çocuk ve 40 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmenin ardından Duygusal Reaktivite Ölçeği, Conner's Anababa Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa Formu, Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi, Çocuklar için Uyku Bozuklukları Ölçeği uygulanmıştır. Gen ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi amacıyla katılımcılardan sabah 09:00'da periferal kan örneği alınmıştır. Çalışmamızın sonucunda, kontrol grubuna göre DEHB grubunda akşamcı kronotipin daha yüksek oranlarda görüldüğü, uyku başlatma sürdürme bozukluğu, uyku uyanıklık geçişi bozukluğu ve aşırı uykululuk bozukluğunun daha fazla olduğu, irritabilite düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ADHD is a lifelong neurodevelopmental disorder that is common in children and adolescents. Studies have found that sleep problems are common in children with ADHD, and the chronotypic features of these children differ from healthy controls. Therefore, it is thought that the circadian rhythm may have an important place in the etiogenesis of ADHD, but the processes that regulate the circadian rhythm in ADHD have not been fully elucidated yet. In this study, it was aimed to compare children with ADHD and healthy controls in terms of chronotypic features and expression levels of CLOCK, PER1 genes, which are the main circadian clock genes, and lncRNA HULC, lncRNA UCA1 genes, which were previously shown to be associated with circadian rhythm. 43 children with ADHD combined type and 40 healthy controls were included in the study. After the semi-structured interview with the participants, the Emotional Reactivity Scale, Conner's Parent Rating Scale-Revised Short Form, Childhood Chronotype Questionnaire, and Children's Sleep Disorders Scale were administered. In order to determine gene expression levels, peripheral blood samples were taken from the participants at 09:00 in the morning. As a result of our study, it was determined that evening chronotype was seen at higher rates, sleep initiation and maintenance disorder, sleep-wake transition disorder and excessive sleepiness disorder were more common and the level of irritability was higher in ADHD patients compared to controls.