Физическата подготовка, фактор за спортно техническата успеваемост при подрастващи 12 - 14 годишни тенисисти в република турция
12-14 yaş tenisçi çocukların fiziksel özellikleri, Türkiye-Bulgaristan örneği
- Tez No: 714546
- Danışmanlar: PROF. DR. IVAN DIMOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Bulgarca
- Üniversite: Nacionalna Sportna Akademija Vassil Levski-Sofia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son yıllarda tenis, dünyanın en popüler ve popüler sporlarından biri haline geldi. Bu eğilimin açık bir ifadesi, yarışmaların ve bunlara katılanların sayısındaki sürekli artıştır. Bunun sportmenliği geliştirmede şüphesiz bir etkisi oldu. Son yıllarda dünyada tenisin geleneksel gücü ile birlikte, Türkiye erkek tenisinde ve bir dereceye kadar kadın tenisinde de büyük başarılar elde etti. Son yıllarda tenis, yolunu iyileştirmeye yönelik önemli değişiklikler geçirdi. oyun, antrenman sistemi, raketlerin kalitesi vb. Tüm bunlar, dünya çapındaki modern trendler doğrultusunda antrenman ve koçluk yöntem ve araçlarının güncellenmesini gerektiriyor.“Modern tenis daha hızlı hale geldi ve daha fazla atletik yetenek gerektiriyor. Bugün oyuncular daha hazırlıklı, daha amaçlı antrenman yapıyor ve beden eğitimi, beslenme, biyokimya ve psikoloji gibi her alandaki uzmanların tavsiyelerini kullanıyor. Oyunun hızı ve temposu önemli ölçüde arttı”(D. VAN DER MEER, 1989). Modern tenisin gelişimi, tenisçilerin fiziksel antrenman problemlerinin çözülmesiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Yüksek sonuçlar elde etmek için fiziksel niteliklerin seviyesinin ve bunların eğitimin diğer yönleriyle kombinasyonunun çok önemli olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, son yıllarda elit tenisçilerin yanı sıra gençlerin ve antrenörlerinin beden eğitimi konusundaki ilgileri önemli ölçüde artmıştır. Oyundaki tüm modern eğilimler, uzmanların dikkatini, sporcuların fiziksel yeteneklerini geliştirmek ve sürdürmek için yöntem ve araçları geliştirmeye yönlendirir. Modern tenis, temeli çocukluk ve ergenlik döneminde atılması gereken mükemmel bir beden eğitimi gerektirir. Türkiye Cumhuriyeti'nde son yıllarda teniste büyük bir artış olmuştur. Az sayıda kamu ve özel kulüp inşa edilmedi. Bu tenis kulüplerinde düzenli olarak antrenman yapan gençlerin sayısı da önemli. Sayıları her yıl önemli ölçüde artmaktadır. Çocuklar, erkekler ve kızlar, erkekler ve kadınlar için yarışmalar ağı genişledi. Birçok profesyonel tenis turnuvası vardır. Ancak bu gelişmeye eğitim sürecinin organizasyonunda ve yönetiminde gerekli değişiklikler eşlik etmemektedir. Antrenman ve koçluk için birleşik bir metodoloji yoktur. Bize göre Türk tenisinin yükselişi için en önemli olan, kökten değiştirilmesi gereken antrenman sürecinin dünya tecrübesi ve modern bilim ve metodolojinin başarıları kullanılarak organizasyonu, planlanması ve yönetilmesidir. Bu bağlamda amacımız, fiziksel uygunluğu geliştirmek ve kontrol etmek için bir metodoloji olan Türk tenisinin pratiğini geliştirerek ve uygulayarak ergen tenisçilerde antrenman sürecinin etkinliğini artırmaktır. Bunun teknik ve taktik yeteneklerin gelişmesine ve sportif sonuçların artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In recent years, tennis has become one of the most popular and popular sports in the world. A clear expression of this trend is the continuous increase in the number of competitions and their entrants. This has undoubtedly had an impact on improving sportsmanship. In recent years, with the traditional strength of tennis in the world, Turkey has also achieved great success in men's tennis and to some extent in women's tennis. In recent years tennis has undergone significant changes aimed at improving its path. the game, the training system, the quality of the rackets, etc. All of this requires updating training and coaching methods and tools in line with modern trends around the world.“Modern tennis has gotten faster and requires more athletic ability. Today players train more prepared, with more purpose, and in physical education, nutrition, uses advice from experts in all fields, such as biochemistry and psychology. The pace and tempo of the game increased significantly”(D. VAN DER MEER, 1989). The development of modern tennis is inextricably linked with solving the physical training problems of tennis players. It is known that the level of physical qualities and their combination with other aspects of education is very important to achieve high results. In this context, the interest of youth and their trainers in physical education, as well as elite tennis players, has increased significantly in recent years. All modern trends in the game direct the attention of specialists to the development of methods and tools for developing and maintaining the physical abilities of athletes. Modern tennis requires excellent physical education, the foundation of which must be laid in childhood and adolescence. Republic of Turkey' There has been a great increase in tennis in recent years. Few public and private clubs were built. The number of young people who train regularly in these tennis clubs is also important. Their numbers are increasing significantly every year. The network of competitions for children, boys and girls, men and women has expanded. There are many professional tennis tournaments. However, this development is not accompanied by necessary changes in the organization and management of the educational process. There is no unified methodology for training and coaching. In our opinion, the most important thing for the rise of Turkish tennis is the organization, planning and management of the training process, which needs to be radically changed, using world experience and the achievements of modern science and methodology. In this context, our aim is to To increase the effectiveness of the training process in adolescent tennis players by developing and applying the practice of Turkish tennis, which is a methodology for improving and controlling physical fitness. We believe that this will contribute to the development of technical and tactical abilities and to increase athletic results.